Can Dündar ve Erdem Gül’ün 'terör örgütüne yardım' davası başladı

Gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül’ün “silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan yargılanmalarına başlandı.

Eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve eski Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün “silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan yargılanmalarına başlandı.

MİT'e ait yardım tırlarının durdurulması olayına ilişkin "devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklama" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası alan eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile 5 yıl hapisle cezalandırılan gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün, "silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan yargılanmalarına başlandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, yurt dışında bulunduğu belirtilen sanık Can Dündar katılmazken, Erdem Gül geldi. Davada gizlilik kararı olduğu için duruşma salonuna sadece sanıklar, taraf avukatları ve sanık yakınları alındı.

Sanıklara destek vermek için Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen CHP Milletvekilleri Enis Berberoğlu, Sezgin Tanrıkulu ve Barış Yarkadaş, gizlilik kararı nedeniyle duruşma salonuna alınmadı. Berberoğlu, Tanrıkulu ve Yarkadaş, duruşma salonunun bulunduğu koridorda bekledi.

Berberoğlu'nun dava dosyasıyla birleşme kararı

Enis Berberoğlu’nun dosyasının da iki dava arasında hukuki ve fiili irtibat olduğu gerekçesiyle bu davayla birleştirilmesine karar verildi.

Enis Berberoğlu hakkında da MİT tırlarının görüntülerini yayınlaması için Can Dündar'a verdiği iddiasıyla hakkında "devletin gizli kalması gereken bilgi ve belgelerini askeri ve siyasal casusluk amacıyla temin etme" ve "FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçlarından 20 yıldan 30 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.


Heyet gizliliği kaldırmayı reddetti

Heyetin, sanık avukatlarının "gizlilik kararının kaldırılması, birleştirme talebinin reddedilmesi ve sanıkların beraat etmesi" yönündeki taleplerini ise reddettiği kaydedildi.

Duruşma 16 Kasım tarihine ertelendi

Gizli bilgilerin siyasal ve askeri casusluk maksadıyla elde edilmesi suçlaması karşısında gizlilik şartlarının devam ettiğini gerekçe göstererek duruşmaların kapalı yapılmasına devam edilmesi kararı veren heyetin duruşmayı, 16 Kasım'a ertelediği öğrenildi.

Diğer taraftan, üye hakimlerden Bünyamin Karakaş'ın, Can Dündar'ın beyanlarının alınmak üzere bir sonraki duruşmada hazır edilmesi için avukatlarına uyarıda bulunulması yönünde karar alınması gerektiğini belirterek, ara karara muhalefet ettiği kaydedildi.
AA