Çamaşır makinenizi sirke ile temizleyin

Zamanla kir ve kireçle dolan çamaşır makinelerini belli aralıklarla temizlemek gerekiyor. Peki ya çamaşır makinesi en kolay hangi yöntemle temizlenir?

Çoğu kişi çamaşır makinelerinin zaten sürekli yıkama işlemi yaptığı için temizlenmesi gerektiğini aklının ucundan bile geçirmez. Fakat, ıslak bir şekilde kalan parçalar, mikropların üremesi için en iyi ortamdır. Aynı zamanda küflenmeye de neden olabilir. Ayrıca çamaşır makinelerinde su ve deterjandan kaynaklanan kalıntılar, makinenizin içerisindeki parçalarda kireçlenmelere neden olur.

Kireçlenme ise makinenizin kullanım ömrünü azaltır ve çamaşırlarınızın iyi yıkanmasını engeller. Parçaların kireçlenmesi, suyun ısınma süresini arttıracağı için çok daha fazla elektrik harcamasına sebebiyet verir. Çamaşır makinesini temizlemek için pahalı deterjanlar kullanmanıza gerek yok.

SİRKE VE LİMON TUZU

Makinenizi uzun yıkama programına ve en yüksek sıcaklık ayarına getirin. Deterjan bölümüne biraz sirke ve limon tuzu koyun. Boş bir yıkama gerçekleştirin. İsterseniz makinenin içerisine de sirke döküp, deterjan gözüne de limon tuzu koyup çalıştırabilirsiniz. Makineniz hem kireçlerden kurtulacak hem de tamamen temizlenecektir.

Yıkama sonlandıktan sonra çamaşır makinenizin tertemiz olduğunu ve ışıldadığını göreceksiniz.

Çamaşır makinenizi belli aralıklarla temizlemeniz sizin yararınıza olacaktır.