Çağatay Ulusoy hakkında suç duyurusu

Prof. Dr. Orhan Kural, ünlü oyuncu Çağatay Ulusoy hakkında, gençleri sigaraya özendirdiği gerekçesi ile suç duyurusunda bulundu.

Ünlülere açtığı davalarla tanınan Prof Dr. Orhan Kural, Star TV'nin başarılı dizisi İçerde'nin Sarp'ı Çağatay Ulusoy hakkında suç duyurusunda bulundu. Ulusoy'un Instagram hesabında sigara içerken görüldüğü fotoğraflarla savcılığa başvuran Kural, Ulusoy'un gençleri sigaraya özendirdiği ve tütün ürünleriyle ilgili düzenlenen kanunu ihlal ettiği gerekçesiyle cezalandırılmasını talep etti.

İTÜ Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof Dr. Orhan Kural, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunurken, tütün sektörünün, sigaraya özenti ve merak oluşturmak için ünlü kişileri kullandığını, yıllarca Türk filmlerinde bar, meyhana ve bol sigaralı sahnelerle de bunun başarıldığını savundu.

FİRMALARLA İŞBİRLİĞİ İHTİMALİNE İŞARET ETTİ

Türkiye'nin en çok sigara içen 10 ülke arasına sokulduğunu dile getiren Kural, Instagram'da 1 milyon 300 bin takipçisi bulunan ünlü oyuncu Çağatay Ulusoy'un sigara içerken çekilen fotoğraflarını paylaşmasının, sigara firmalarıyla işbirliği içinde olduğu ihtimalini ortaya çıkardığını iddia etti.

Kural, savunmasında; "Çağatay Ulusoy'un ekte özel olarak kulandığı siyah beyaz iki sigaralı fotoğrafı 175 bin beğeni almıştır. Gençler üzerinde etkili olan bu oyuncunun hayranları orta ve lise eğitimindeki kız çocuklarıdır. Beğenenlerden yüzde 5'inin bilinçaltına etkili olarak sigaraya başlamasına neden olması halinde, kanına girdiği öğrenci ve genç sayısı, 87 bin 500 olacaktır. Bu bakımdan kamu sağlığının zarar görmemesi için, bu tür 'sigaraya teşvik' gayesinde olan paylaşım sahiplerinin bu paylaşımları kaldırılmalı, paylaşımda bulunan kişi ise cezalandırılmalıdır." ifadelerine yer verdi.

Savcılık, Prof Dr. Orhan Kural'ın şikayetini işleme koyarak incelemeye aldı. Kural daha önce Sezen Aksu, Teoman, Cem Yılmaz, Nuri Bilge Ceylan gibi ünlü isimleri şikayet etmesi ve girdiği polemiklerle tanınmıştı.

NTV