Çağatay Akman’ın Şarkısına Youtube’da Telif Geldi!

Türkiye'nin en çok sevilen şarkılarından birisi olan Gece Gölgenin Rahatına Bak YouTube sistemi tarafından telif yedi.

Özellikle içeriklerin telif haklarını çok yakından takip eden ve bu hakları koruyan YouTube, Türkiye'de en çok sevilen bir şarkıyı telif hakları nedeniyle yayından kaldırdı. Geçtiğimiz aylar içerisinde piyasaya sunulan ve kısa süre içerisinde çok sevilen şarkı Gece Gölgenin Rahatına Bak telif nedeniyle artık YouTube'da yayınlanmıyor.

Açıklama Gelmedi

Konu ile ilgili gündeme gelen haberler sonrasında bu durum kısa süre içerisinde dikkat çekerken özellikle bu olaylara karşı tepkinin nasıl olacağı ve bu kopyalama olayının nasıl yanıtlanacağı merak ediliyor. Öyle ki bir ay içerisinde sadece 80 milyon kişi tarafından izlenen ve son aylarda aldığı izlenmeler ile 240 milyona kadar görüntülenme almayı başaran yeni şarkının, böylesine bir durum ile karşı karşıya kalması, Türkiye'de de oldukça dikkat çekti.

Çağatay Akman tarafından konuyla ilgili hiçbir değerlendirme yapılmazken özellikle şarkının aranjörlüğünü ve diğer işlerini üstlenen ajanslardan da bir açıklama gelmedi. Bu açıdan önümüzdeki günlerde bu konu ile ilgili kesin bir şekilde değerlendirmenin yapılması ve detayların paylaşılması bekleniyor. Özellikle telife konu olan şarkı dinlendiğinde, bazı yerlerin olduğu gibi alındığı net bir şekilde görülüyor. Bu açıdan YouTube tarafından uygulanan telif için haksız bir durumdan söz edilmesi mümkün değil.