Brüksel'de canlı bomba paniği

Belçika'nın ünlü turistik bölgesi Grand Palace'da yer alan Brüksel Merkez Tren İstasyonu'nda canlı bomba olduğu iddia edilen bir kişi etkisiz hale getirildi.

Ulusal haber ajansı Belga'ya göre, Avrupa Birliği (AB) ve NATO gibi önemli kurumlara ev sahipliği yapan Brüksel’deki Merkez Tren İstasyonu’nda patlayıcı yüklü kemer takmış bir kişi etkisiz hale getirildi.

Bu arada küçük bir patlama sesi duyulurken, polis ve askerler çevrede güvenlik önlemi aldı. Tren İstasyonu etrafındaki yollar yaya ve araç trafiğine kapatılırken, polis helikopterleri alan üzerinde uçuş yaptı.

Belçika'nın ünlü turistik meydanı Grand Palace etrafında da sıkı güvenlik önlemleri alındı.

Brüksel Zaventem Havalimanı ve Maelbeek metro istasyonunda 22 Mart 2016'da düzenlenen terör saldırılarında 32 kişi hayatını kaybetmiş, 270 kişi yaralanmıştı. Olayın ardından başkent Brüksel'de alarm seviyesi önce en yüksek olan dörde çıkarılmış, daha sonra da üçe düşürülmüş, polis ve askerler önemli merkezler ve binaların önünde devriye görevine başlamıştı.

Federal Savcılık Sözcüsü Sypt: Terör saldırısı olarak değerlendiriyoruz

Brüksel Merkez Tren İstasyonu'nda üzerinde patlayıcı olduğu iddia edilen bir kişinin etkisiz hale getirilmesinin ardından Belçika Federal Savcılık Sözcüsü Eric Van Der Sypt, olayı terör saldırısı olarak değerlendirdiklerini açıkladı.

Merkez Tren İstasyonu'nda düzenlediği basın toplantısında Van Der Sypt, saldırganın bölgedeki güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildiğini ancak halen vurulduğu yerde bulunan saldırganın yaşayıp yaşamadığını teyit edemediklerini bildirdi.

Sypt, "Olayı terör saldırısı olarak değerlendiriyoruz. Saldırgan dışında kurban bulunmuyor. Saldırganın kimliğine dair henüz bilgi edinemedik ancak soruşturma başladı." açıklamasını yaptı.

Saldırganın öldüğü duyuruldu

Belçika Federal Savcılık Sözcüsü Eric Van Der Sypt, Brüksel Merkez Tren İstasyonu'nda etkisiz hale getirilen saldırganın öldüğünü bildirdi.

Belçika'nın kamu televizyonu RTBF'nin haberine göre, Sypt yaptığı açıklamada saldırganın öldüğünü teyit etti.

Saldırganı etkisiz hale getiren güvenlik güçlerine teşekkür eden Belçika Başbakanı Charles Michel'in bu sabah İçişleri Bakanı Jan Jambon ve Adalet Bakanı Koen Geens'in katılımıyla Ulusal Güvenlik Konseyi ile toplantı yapacağı duyuruldu.

Merkez Tren İstasyonu yakınındaki Rue du Marche aux Herbes Sokağı'nın güvenlik güçlerinin şüpheli bir araç tespit etmesi üzerine kapatıldığı, Belçika Savunma Bakanlığına bağlı Patlayıcı Aygıtları İmha Etme Biriminin bölgede çalışma yaptığı belirtildi.

Brüksel'deki alarm seviyesinin 3'te tutulacağı açıklandı.

AA