Bodrum'da vantuz balığı yakalanması şaşkınlığa neden oldu

Bölgede ilk kez görülen balığın, üzerindeki vantuz sayesinde gemilere yapışarak Ege sularına gelmiş olabileceği düşünülüyor.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde balıkçıların oltasına değişik bir balık türü takıldı. Şaşkınlık yaratan balığın, Kızıldeniz'de yaşayan vantuz balığı olduğu anlaşıldı.

Amatör balıkçı 54 yaşındaki Mustafa Yıldızhan’ın Yalı Mahallesi Gerenkuyu Mevkii’nde kıyıdan attığı oltaya takılan 90 santimetre uzunluğundaki vantuz, görenleri şaşırttı. Bölgede doğup büyüdüğünü ve şimdiye kadar bu tür bir balık görmediğini dile getiren balıkçı, "10 yaşından beri burada balık avlarım, bu tür balık görmedim. Balığı tanıdığımız bütün balıkçılara gösterdik onlarda tanımadı. Bu nedenle şüphelendik; zehirli midir? Nedir bilmiyoruz. Başının üzerinde ayakkabıyla basılmış gibi izler var, görünce şok olduk" dedi.

ÜNİVERSİTENİN SU ÜRÜNLERİ MÜZESİNE GÖNDERİLDİ

İncelenen balığın türünün vantuz olduğunu söyleyen Deniz Ticaret Odası BodrumYönetim Kurulu Üyesi kaptan Arif Yılmaz, köpek balığı, balina, su kaplumbağaları ve gemilere üzerindeki vantuz ile yapışarak hareket eden bu balığın Ege sularında ilk kez görüldüğünü belirtti. Yılmaz, "Cebelitarık veya Kızıldeniz’den giren büyük balina köpek balıkları veya gemilere tutunarak sıcak sulardan okyanuslardan bölgemize gelmiş olabilir. Denizlerimizde yaşayan ve üreyen bir cins değil. Belki vardı ama, oltaya ilk kez takıldı ve karaya çıktı. O nedenle insanlarımız ve balıkçılar şaşkına döndü. Balığı incelenmesi ve ardından müzede yer alması için hocalarımız ile görüştük. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi bünyesindeki Su Ürünleri Müzesi’ne gönderdik. Orada sergilenecek. Müzemizde bu cins bir balık örneği yoktu." dedi.

VANTUZ BALIĞI

Vantuz balığı, sıcak tropik bölge denizlerinde (okyanuslarda) yaşar. Dolaşmak için aracı kullanır. Başındaki tutunma vantuzu ile köpekbalığı gibi iri balıklara ve gemilere yapışarak kendini taşıtan bir balık türüdür. Denizciler arasında yapışkan balığı da denir.

Hürriyet