Bob Dylan: "Ödül törenine katılabilirim"

Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmesinin ardından hiçbir açıklama yapmayan ve tepki toplayan Amerikalı müzisyen ve yazar Bob Dylan, sessizliğini ilk defa bozdu.

Layık görüldüğü Nobel Edebiyat Ödülü'nü kabul edip etmeyeceği konusunda şüpheler olan Bob Dylan, bu konuyla ilgili ilk kez İngiliz gazetesi The Daily Telegraph'a konuştu.

"EĞER GİTME İMKANIM OLURSA ÖDÜL TÖRENİNE KATILABİLİRİM"

İsveç Kraliyet Bilim Akademisinin "Nobel Edebiyat Ödülü"ne layık gördüğü ancak kendisiyle iletişime geçemediğini açıkladığı 75 yaşındaki Amerikalı müzisyen Bob Dylan, "Eğer gitme imkanım olursa ödül törenine katılabilirim." dedi.

Dylan'ın açıklaması, İsveç basınında "flaş" ibaresiyle duyurulurken, bu açıklamanın daha fazla kafa karışıklığına yol açabileceğine ilişkin yorumlara da yer verildi.

SESSİZ KALMASI TEPKİ TOPLAMIŞTI

Dylan, 2016 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandığının açıklanmasının ardından günler geçmesine rağmen ne onu ödüle layık gören akademi ile iletişime geçmiş ne de törene katılıp katılmayacağına dair bir işaret vermişti.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi Daimi Sekreteri Sara Danius, iki hafta önce devlet radyosu SR'ye açıklamada bulunmuş, Dylan ile iletişime geçme çabalarının sonuç vermediğini dile getirmişti.

Danius, "Artık bir şey yapmıyoruz. En yakın ortaklarını aradım. Şimdilik bu kadarı yeter." ifadelerini kullanmıştı.

Bob Dylan, Danius'un açıklamasının ardından kendisine ait internet sitesine eklenen yeni kitabının tanıtım yazısında, "Nobel Edebiyat Ödülü kazananı" ifadesine yer vermişti. Bu durum, Dylan'ın ödülü kabul ettiği şeklinde yorumlanmıştı. Ancak Dylan, ifadeyi kısa bir süre kaldırarak, tekrardan kafalarda soru işareti bırakmıştı.

Dylan'ın, "Amerikan müziğinde yeni bir şiirsel anlatım oluşturduğu için" Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldüğü açıklanmıştı. Ödülü reddetmezse 8 milyon İsveç kronunun (yaklaşık 3 milyon lira) sahibi olacak Dylan'a, Alfred Nobel'in ölümünün 120. yılına rastlayan 10 Aralık'ta gerçekleştirilecek törende diploma ve altın madalya da verilmesi öngörülüyor.

AA