BlackBerry 10 Pazar Payı Neredeyse Yok!

BlackBerry 10 sistemi ile ilgili yapılan son araştırmalarda telefonun güncel durumu hakkında bilgi alınabilmesi mümkün oldu.

BlackBerry 10 gitti ancak unutulmuş değil. Gartner 2016 yılının son çeyreğinde dünyada 207.900 adet BlackBerry 10 satıldığı açıkladı. Bu satış ile birlikte cihaz % 0.0481'lik bir pazar payına sahip oldu. Android'in hakim olduğu geniş akıllı telefon dünyasında 0,04'lük bir oran çok düşük olsa da BlackBerry 10 hala satışta direniyor. BB10'un pazar payı, geçen yılın üçüncü çeyreğine göre 377.800 cihaza göre düşüş gösterdi ve düşüş yüzde 0,1 olarak açıklandı. Markanın bu alandaki planları da farklı olduğu için BlackBerry 10 geleceği oldukça vahim.

Mercury İle Android'e Geçiş Yapılacak

Kod adı "Mercury" olan tamamen QWERTY klavyeden oluşan BlackBerry modeli markanın işletim sistemini tamamen terk ettiğini gösteriyor. Mercury bu ay MWC 2017'de sunulacak ve BlackBerry markasının, görünümünün ve hissesinin günümüzün modern Android deneyimiyle nasıl sunulacağı noktasında da bütün soru işaretlerini giderecek.

Marka tarafından böyle bir seçim yapılması satışları arttırabilecek önemli bir detay olarak görülüyor. Öyle ki bu sayede işletim sistemi handikabı ortadan kalkacağından dolayı telefonların satışları çok daha iyi bir hale gelebilir. Bakalım yeni yıl ile birlikte BlackBerry piyasada nasıl bir etki yapmayı başaracak ve satış raporları ne kadar tatmin edici olacak.