Birçok ürüne Yavuz Sultan Selim Köprüsü zammı getirildi

Yavuz Sulta Selim Köprüsü’nden geçen nakliyeciler köprü zammı yapmaya başladı.

Köprü geçişlerinde maliyetlerin arttığını ve bu durumun ürün fiyatlarına da yansıdığı öğrenildi. Yiyecek içecekten mobilyaya kadar birçok üründe dikkat çekici fiyat artışları meydana geldi.

Hem yolun uzadığını hem de maliyetlerin arttığını ifade eden nakliyecilere karşılık perakendeciler de bu durumu ürünlerine yansıtmak zorunda kaldıklarını ifade ettiler.

Nakliyeciler tarafından bahane edilen köprü ücreti nedeniyle birçok ürüne yüzde 20’ye varan oranlarda zam getirildi.

Anadolu’dan gelerek Yavuz Sultan Selim Köprüsü’yle ürünleri taşıyan nakliye firmaları ve tırlardan geçişlerde alınan ücretler nedeniyle damacana suya da zam geldi. Danone Hayat Su’nun Beylikdüzü bayisi yetkilisi zamlarla ilgili açıklamalarında, "2 gün önce 9.75 olan 19 litrelik damacana su 10.40 TL oldu. Firmadan bize aktarılan bilgiye göre köprü geçiş ücretlerinin yüksek olması nedeniyle damacana başına 0.60 kuruşluk zam yapıldı." ifadelerini kullandı.

Yiyeceklerde de ani fiyat artışları meydana geldi. Köprü bahanesiyle artan fiyatlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan TÜMESKOM Başkanı Burhan Er, "Antalya'dan İstanbul Hali'nin kapısına bin 500 liraya gelen araç bugün 3. Köprü nedeniyle bin 800 liraya geliyorsa bu durumu ürüne yansıtmak zorundayım. Artan mazot da olsa, köprü de olsa yol da olsa değişmez. Bu fiyat artışı ürüne yansır" dedi.

Maliyetlerin yüzde 20 oranında artış göstermesiyle birçok sektörden zor durumda kalındığına ve fiyatlarda zorunlu zamlara gidildiğine dair bilgiler paylaşıldı.
Pınar Çelik Nacar/Sabah