Belediyelere otomatik klorlama cihazı takma zorunluluğu getirildi

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında yönetmelikte yaptığı değişikliğe göre belediyelere otomatik klorlama cihazı takma zorunluluğu geldi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında yönetmelikte bir takım değişikliklere imza attı. Değişikliğe göre kullanma sularında asgari klor seviyesi 0.2 mg/L olacak. Belediyeler klor seviyesini ayarlamak için otomatik klorlama cihazları takmak zorunda kalacak.

OTOMATİK KLORLAMA CİHAZI 8 AYDA TAKTIRILMAK ZORUNDA

İçme-kullanma sularının dezenfeksiyonunda klorun yanı sıra klorlu bileşikler de kullanılabilecek. Su deposunda suyun debisine ve basıncına göre ayarlanabilen otomatik klorlama cihazları ile dezenfeksiyon işlemi yapılacak. Uç noktada yapılacak ölçümlerde serbest klor düzeyi 0.2 mg/L’nin altında olamayacak. Klorun üst sınırı ise yine 0.5 mg/L olarak aynı kaldı. Belediyeler, suyun debisi ve basıncına göre ayarlanabilen otomatik klorlama cihazlarını 8 ay içinde taktırmakla yükümlü kılındı.

DAMACANALARIN KULLANIM SÜRESİ 5 YILA ÇIKARILDI
Yapılan değişiklikle, kullanım süresi daha önce 3 yıl olarak belirlenen damacanalar ise artık 5 yıl kullanılabilecek. 2013 yılında yapılan yönetmelik değişikliğiyle damacanaların üretim tarihinden itibaren en fazla üç yıl veya 75 kez kullanılabileceği hükmü getirilmişti. Ancak bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle 3 yıl sınırı ‘5 yıl’ olarak değiştirildi. En fazla 75 kere kullanılabileceği hükmünde ise değişiklik yapılmadı.