Bayramda et tüketimine dikkat!

Uzmanlar, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kırmızı et tüketimi konusunda uyardı. Sağlıklı bir bayram geçirebilmek için et tüketiminde aşırıya kaçılmamalı.

Uzmanlar, yaklaşan Kurban Bayramı'nı sağlıklı ve rahat geçirebilmek için günlük et tüketimine dikkat edilmesi, aşırıya kaçılmaması gerektiğini konusunda uyarıyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Özgür, Kurban Bayramı'nda beslenme düzeninde değişiklikler yaşandığına dikkat çekti. Kurban etleri ile zenginleşen sofraların sağlık için tehdit oluşturabildiğinin altını çizen Özgür, kurban etinin yanısıra sofralarda yer alan hamur tatlılarının, ağır yağlı yemeklerin ve azalan fiziksel aktivitelerin de ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini vurguladı.

RİSK ALTINDAKİ GRUPLAR DAHA DİKKATLİ OLMALI

Özgür, bazı hasta gruplarının da risk altında olduğunu belirterek, "Kontrolsüz hipertansiyonu bulunanlar, kan şekeri yüksek seyreden ve insülin kullanan diyabet hastaları, trigliserit değerleri yüksek hiperlipidemili hastalar, kalp damar sorunu olanlar, reflü hastaları, bağırsak ve karaciğer yağlanması olanlar ile hastalık düzeyinde şişman kişiler risk altındadır. Bu nedenle risk altında bulunan bu hastaların da sağlıklı ve rahat bir bayram geçirmek için gıda tüketimlerine daha fazla özen göstermeleri gerekiyor." diye konuştu.

AA