Bayram tatilinde 6 bin ek sefer yapılacak

Otobüs firmaları, Kurban Bayramı tatilinde 10 milyon yolcu taşımayı hedefliyor. Biletler tükendi, 6 bin ek sefer için bilet satışlarına başlandı.

Otobüs firmaları, yaklaşan Kurban Bayramı tatili boyunca, 10 milyon yolcu taşımayı hedefliyor. Mevcut seferlerin tüm biletleri tükendi. 6 bin ek sefer için bilet satışlarına başladı.

Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Genel Başkanı ve TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclis Başkanı Mustafa Yıldırım, okul sezonu açılmadan son tatilini yapmak isteyenlerin yoğun talebiyle, tüm biletlerin satıldığını belirtti. Darbe girişiminin ardından kamu kurum ve kuruluşlarındaki izinlerin kaldırılmasının da yoğunlukta etkili olduğunu söyleyen Yıldırım; "9-10-11 ve 12 Eylül itibarıyla otobüs biletleri tükendi. 10 milyon yolcuyu hedefleyen otobüs firmaları, vatandaşların mağdur olmaması amacıyla 6 bin ek sefer için bilet satışlarına başladı." dedi.

Yıldırım, Türkiye genelinde 353 otobüs firmasının 8 bin 500 otobüsle hizmet verdiğini kaydetti. Normal günlerdeki otobüs seferi sayısının 22 bin olduğunu ancak bu sayısınn, bayram ve tatil dönemi gibi özel zamanlarda 27 bine kadar çıktığını belirten Yıldırım, "Tatil süresince günlük 800 bin, 12 günde ise 9 milyon 600 bin yolcuya hizmet vereceğiz. Dokuz günlük tatil süresince 6 bin ek seferle 500 bin yolcu daha taşınmasını hedefliyoruz. Böylece 10 milyon yolcuya hizmet vereceğiz." diye konuştu.

KORSAN BİLETLERE DİKKAT
Mustafa Yıldırım, vatandaşları, korsan bilet konusunda da uyarıda bulunarak, şöyle devam etti: "Vatandaşlarımız biletsiz, yani korsan seyahat etmesinler. Otogarlar dışından kalkan araçlara da itibar edilmemeli. Bu ve buna benzer durumların 444 27 07 numaralı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Çağrı Merkezine ve güvenlik güçlerine bildirilmesini rica ediyoruz. Kaza riskinin azaltılması için bayram süresince mümkün olduğunca özel araçlar yerine toplu taşıma araçlarının kullanılmasını öneriyoruz."

Yıldırım ayrıca, tatil dönüşünde sıkıntı yaşanmaması için biletlerin gidiş-dönüş şeklinde alınmasını önerdi.