Başkanlık teklifi komisyonu 'anayasa değişikliği' çalışmalarına başladı

AK Parti’nin oluşturduğu başkanlık ve yeni anayasa teklifi komisyonu anayasadaki başkanlık maddelerini tek tek seçerek bu maddelerde yapılacak değişiklikleri hazırladı.

AK Parti’nin oluşturduğu başkanlık ve yeni anayasa teklifi komisyonu anayasadaki başkanlık maddelerini tek tek seçerek bu maddelerde yapılacak değişiklikleri yazmaya başladı.

AK Parti zaman zaman Başbakan Binali Yıldırım’ın da katıldığı ve yeni anaysa teklifi ile başkanlık sistemi teklifini oluşturan küçük bir komisyon kurdu. Komisyon söz konusu alanlarda teklif sunmak için çalışmalara başladı.

Başkanlık teklifinde ilk olarak MHP’ye tam başkanlık ardından uzlaşma sağlanamazsa yarı başkanlık ve son olarak partili Cumhurbaşkanı sistemini sunacak. Bu alandaki çalışmalar sürerken anayasa değişikliği ile ilgili çalışmalar da hız kazanmaya başladı.

Sabah gazetesi’nde yer alan habere göre; öncesinde TBMM’de TBMM'de kurulan Uzlaşma Komisyonu'na sunduğu başkanlık sistemine ilişkin öneride düzeltmeler yapılması düşünülüyordu ancak "Bu teklif yeni bir Anayasa yapılması için hazırlanmıştı. Biz şimdi mevcut anayasa üzerinden değişiklik yaparak sistemi hayata geçireceğiz" denilerek vazgeçildi. 15-20 maddelik yeni metin hazırlığı başladı.

Güçlü kuvvetler yarılığı ve başkanlık sisteminin çerçevesi üzerinde durulurken anayasa başkanlık sistemiyle ilgili olan tüm maddeler tek tek seçilerek ayrıldı.

Sabah