Başkan Erdoğan, üçlü zirvede o bildiriye itiraz etti

Başkan Erdoğan, Ruhani'nin açıkladığı Tahran bildirisine itiraz etti.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ruhani ve Putin ile baş başa görüşmelerinin ardından Tahran'da üç lider bir araya geldi. İdlib’in görüşüldüğü zirve öncesi Başkan Erdoğan, Ruhani ve Putin basın mensuplarına konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’dan Ruhani’ye itiraz

Açıklamalar sonrası Ruhani, Başkan Erdoğan ve Putin’e yayınlayacakları Tahran bildirisine bir itirazlarının olup olmadığını sordu. Bu sırada söz alan Erdoğan, bildiride yer alan üçüncü maddeye itirazını dile getirdi ve "Burada ateşkes ifadesi olmalı" dedi.

“Ateşkes ifadesi yer almalı”

Konuşmasının tamamında bölgedeki sivil halkın durumuna dikkat çeken ve ateşkes çağrısını sürekli yineleyen Erdoğan, "Üçüncü madde güzel. Bunu biz diplomasi olarak anlarız. Ama burada ateşkes ifadesi yer alacak olursa bu yapılacak açıklamada çok daha isabetli olacak diye düşünüyorum. Çünkü bu üçüncü madde çok diplomatik. Buraya bir de ateşkes ifadesini koyarsak bu işi çok güçlendirecektir, anlamlı kılacaktır" ifadesini kullandı.

Putin’den Erdoğan’a destek

Erdoğan'ın sözlerine yanıt veren Rusya lideri Putin, "Bence Türkiye Cumhurbaşkanı haklı. Bu güzel olur, iyi olurdu. Ancak teröristlerin saldırılarını keseceklerini, İHA'larını kullanmayacaklarını söyleyemeyiz" şeklinde konuştu.