Başbakan Yıldırım'dan Irak'a çağrı: "Afra tafranız biraz da PKK'ya olsun"

Rusya Haber Ajansı Sputnik’e açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım Irak hükümetine seslendi: “Kabadayılığınız biraz da PKK’ya olsun.”

Rusya Haber Ajansı Sputnik’e açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım Irak hükümetine seslendi: “Kabadayılığınız biraz da PKK’ya oldun.”

Suriye’deki karılık durum hakkında açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, Irak yönetimine seslenerek, ülkenin PKK yuvasına döndüğünü ancak bu konuyla ilgili terör örgütüne herhangi bir yatırımda bulunulmadığını ifade etti.

Esed rejiminin davet ettiği Rusya’nın tüm üslerinin Suriye’ye yerleşmiş olduğunu ifade eden Yıldırım, ABD’nin de bölgede DAEŞ ile mücadelesi hususunda oluşturulan koalisyonun başında yer aldığını da anımsattı.

Bölgede birinci dereceden ilgili konumda bulunan ülkeler İran ve Türkiye'nin ise olayların kontrol altına alınması, burada yaşanan iç savaşın bitirilmesi konusunda çabaladığını kaydetti.

"İrade boşluğu olumsuz gelişmelere kapı aralıyor"

Yıldırım, "Rusya ile ABD'nin ayrı telden çalmaları, günden güne durumu daha da zorlaştırıyor. Özellikle ABD seçimleri dolayısıyla bir irade boşluğu maalesef bölgede olumsuz gelişmelere de kapı aralıyor” şeklinde konuştu.

Rusya ile ilişkiler ile ilgili sorulan soruya ise Yıldırım şu şekilde yanıt verdi: "Mesela Fırat Kalkanı operasyonunda, Rusya bizi makul ve haklı görüyor. Geçmişe göre, özellikle uçak krizinden sonra ilişkilerin normalleşmesiyle birlikte bölgesel konulardaki bakış açılarımızda birbirimize daha yakın durmaya başladık."

"Afra tafranız biraz da onlara olsun"

Irak hükümetinin birdenbire böyle bir tavır almasını sorgulamak gerektiğinin altını çizen Yıldırım,

"Irak hükümetine sormak lazım. 30 seneyi aşkın bir süredir Türkiye'nin canını yakan, Türkiye'nin birliğine beraberliğine kasteden alçak PKK terör örgütünün yuvası haline gelmiş ülkeniz. Bu kabadayılığınız, bu afra tafranız biraz da onlara olsun. Onlara gelince ses soluk yok." şeklinde konuştu.

Binali Yıldırım, Türkiye'nin DAEŞ ile mücadele için bölge halkına destek verdiğini, onları eğittiğini hatırlatarak, buna karşı laf edilmesini kesinlikle onaylamadıklarını bildirdi.

"FETÖ ile mücadele konusunda Rusya'nın kafası daha berrak"

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) konusunda ülkelerin tavrına yönelik soruyu da yanıtlayan Yıldırım, Rusya'nın kafasının daha berrak olduğunu ve Moskova yönetiminin bu konuda gerekli tedbirleri aldığını ifade etti.

ABD'nin duruşunun da ilk günkü noktada olmadığını ve onların da meselenin göründüğünden daha derin olduğunu fark etmiş gibi gözüktüğünü anlatan Yıldırım, "(FETÖ elebaşının iadesine ilişkin) Gerekli hukuki altyapı oluşturuldu. Talepler yapıldı. Belgeler, bilgiler gönderildi. Resmi olarak geçici tutuklanması ve iade edilmesi konusunda ABD'ye Türkiye Cumhuriyeti olarak talebimizi yaptık. Sonucunu bekliyoruz." ifadelerini kullandı.
AA