Başbakan Yıldırım'dan ABD'ye: Türkiye karşılığını verecektir

Cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan ABD'deki kumpas davasına ilişkin sert mesajlar verdi.

ABD'deki Hakan Atilla davasına ilişkin konuşan Başbakan Yıldırım, "Adeta tiyatro gibi bir dava. Sonucu önceden kararlaştırılmış bir davayı bütün dünya izledi. Türkiye bir hukuk devletidir. Egemen bir ülkedir" dedi.

Önemli başlıklarda açıklamalarda bulunan Yıldırım, ABD'deki Hakan Atilla davası, Murat Hazinedar'ın görevden alınması,küçük yaşta evlilik ve Diyanet'in açıklamaları ile ilgili konuştu. Başbakan Yıldırım Kabine revizyonuna ilişkin iddiaların kendisine sorulması üzerine "olmayan şeyin nesini öngöreyim" ifadelerini kullandı.

İşte Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından önemli satırbaşları;

"Yanlış yapanlar varsa hukuk içinde karşılığını görür"

"Vatandaştan yetki alanlar bu yetkilerini yerli yerinde kullanmak durumdalar. Kayırmadan görevi kötüye kullanmadan memleket millet adına iş yapana kimsenin söyleyecek sözü olmaz. Ama yanlış yapanlar varsa hukuk içerisinde karşılığını görmesi gayet doğaldır. O bakmdan herkes milletin denetimindedir.

Türkiye'de evlenme yaşı 18'dir

Küçük yaşta evlilikler hoş görülemez. Türkiye'de evlenme yaşı 18'dir. Diyanet'in söz konusu açıklaması gençlerin ergenlik çağlarıyla ilgili bir değerlendirmesidir. Evlilikle ilgili konu medeni kanunda açık ve seçik tanımlanmıştır. Bunun dışındaki yorumlar iyi niyetli yorumlar değildir. Kanunlar bu konuda açıktır. Onun dışındaki uygulamaların ağır cezaları vardır.