Başbakan Yıldırım: "Terörü yok etmek boynumuzun borcudur"

Ovit Tüneli Işık Göründü Töreni'nde konuşan Başbakan Yıdırım "Terörü, DEAŞ'ını, PKK'sını, DHKP-C'sini, FETÖ'sünü, hepsinin topunu, alayını yok etmek boynumuzun borcudur."

Başbakan Binali Yıldırım, Ovit Dağı'nda düzenlenen 'Ovit Tüneli Işık Göründü Töreni"nde yaptığı konuşmada, Ovit Dağı'nda muhteşem bir gün yaşadıklarını, bugün 136 yıllık hayalin gerçeğe dönüştüğü ana şahitlik ettiklerini söyledi.

Kuzey ve güney koridorunun en önemli arteri konumunda olan Rize-Erzurum hattındaki büyük eserde ışığı göreceklerini ifade eden Yıldırım, "Yılların özlemi, rüyası bugün gerçeğe dönüşüyor. Bu tünelin sonundaki ışık artık herkese, hepimize görünüyor, geleceğimizi aydınlatıyor. Türkiye'de ulaşım yıllar yılı hep bir dert oldu. Bitmek bilmeyen zor yollar, virajlar, dağlar, tepeler. Hangi canlar yok oldu? Hangi yuvalar söndü? Çok çektiniz. Ovit Dağı kasım ayı gelince kapanır, bir daha mayıs, hazirana kadar geçit vermez. 14 yıldır dağları deliyoruz, denizleri aşıyoruz . Yetmedi, dünyanın bir ucundan bir ucuna uçuyoruz. Bu ülkenin her bir köşesini yollarla, tünellerle, trenlerle, feribotlarla, köprülerle, kanallarla imar etmeye kararlıyız. Yeter ki siz mutlu olun, yeter ki hasret bitsin, yeter ki sizlerin yüzü gülsün." diye konuştu.

Yıldırım, tünelin 1 milyar 140 milyon liraya mal olduğunu belirtti.

"İnşallah 2018'de projeyi bitireceğiz"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise konuşmasında, Bakanlık çalışanları, müteahhit firma ve taşeron işçilerine teşekkür etti.

Arslan, 239 bin kişilik büyük bir aile olduklarını belirterek, yol göstericileri olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın hedeflere giden büyük projelere imza attıklarını ifade etti.

"Işık Göründü Töreni"nin hayırlı olmasını dileyen Arslan, "İnşallah 2018'de projeyi bitirerek ülkenin, Rize'nin, Erzurum'un ve insanımızın hizmetine sokacağız. Hayırlı uğurlu olsun." dedi.

"Sözümüz söz"

Başbakan Yıldırım, vatandaşların bir konuda görüşünü almak istediğini bildirerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Biliyorsunuz bir süreden beri anayasa değişikliği var gündemde. Anayasayı değiştirmek için bütün partiler söz verdiler. Seçimlerde söz verdiler, ama seçimden sonra maalesef her biri bir tarafa çekti. Ama biz diyoruz ki 'Biz AK Partiyiz. Söz verirsek yaparız, yapamayacağımızın da sözünü vermeyiz'. Sözümüz söz. Anayasa değişikliğini de yapacağız, başkanımızı da seçeceğiz. Hazır mısınız?

Ovit Dağı'ndan Türkiye'ye selam olsun, 79 milyona selam olsun. Ovit Dağı'ndan Türkiye düşmanları da şunu iyi bilsin ki, yolları böleriz, ülkeyi böldürtmeyiz, ekmeğimizi böleriz, vatanı, milleti böldürtmeyiz. Terörü, DEAŞ'ını, PKK'sını, DHKP-C'sini, FETÖ'sünü hepsinin topunu, alayını yok etmek boynumuzun borcudur. Milletimizin birliğini, kardeşliğini daim etmek bizim en önemli görevimizdir."

Yıldırım, projeye inanan, her türlü desteği veren, yardımlarıyla yanlarında olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da teşekkürlerini sundu.

AA