Başbakan Yıldırım: "FETÖ ile mücadele milli bir meseledir"

Cuma namazını yıldız semtindeki Hüdaverdi Camisi’nde kılan Başbakan Yıldırım bir vatandaşın evine konuk olduktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bugünkü Cuma namazını Yıldız semtinde bulunan Hüdaverdi camisinde kılan Başbakan Binali Yıldırım çıkışta Mehmet Moran isimli bir vatandaşın ev davetini kabul ederek ona konuk oldu. Çıkışta da gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtlandırdı.

İmzasız ihbarlarla ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, bu yöndeki isimsiz, kimliği belirsiz, yeri yurdu belli olmayan ihbarların dikkate alınmaması için bir genelge hazırlayacak olduklarını bildirdi.

“Mini kabine revizyonu yok”

"Mini kabine revizyonundan bahsediliyor. Öyle bir planınız var mı?" sorusuna Yıldırım, "Öyle bir şey yok, nereden çıkardınız? İşler yolunda." cevabını verdi.

Yıldırım, "FETÖ'cülerin kendi aralarında haberleşmek için kullandığı ByLock sisteminin bazı milletvekili ile bazı bakanların telefonlarında çıktığı yönünde iddialar oldu. Bu doğru mu?" sorusunu ise şu şekilde yanıtladı:

“FETÖ ile mücadele milli bir meseledir”

"İddialara göre amel edilmez. İddia varsa araştırılır, gerçeği ortaya çıkarılır. Hiçbir şey gerçekleşmeden üzerinde konuşmak haksızlıktır, insanları karalamaktır. FETÖ ile mücadele bir milli meseledir. Kim olursa olsun, nereye giderse gitsin her türlü mücadele yapılacaktır. Burada hiç kimsenin muafiyeti, istisnası söz konusu değildir." ifadelerini kullandı.

"Her türlü bildirimi ihbarı değerlendiririz"

Bürokrasinin en büyük hastalığının imzasız ihbarlar olduğunu ifade eden Yıldırım, birbirini çekemeyenlerin, birbiriyle hesabı olanların, birbirinin yerinde gözü olanların maalesef kimliğini gizleyerek, arkadaşlarını ihbar ettiğini ve mağduriyetlerin oluştuğunu vurguladı. Yıldırım konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

"Biz bu yönde ismini yazmayan, kimliğini yazmayan, adresi yeri yurdu belli olmayan ihbarların dikkate alınmaması için bir genelge yapacağız. FETÖ belası da bizim başımıza biraz böyle geldi. Onun için gereksiz mağduriyetlerin önlenmesi için mutlaka ciddi belgeyi, bilgiye dayalı olan her türlü bildirimi ihbarı değerlendiririz.

Ancak arka planında bir şey olmayan sadece soyut iddialar bulunan ve kimliği adresi belirsiz ihbarları dikkat almak hem muhatabına zarar veriyor, hem de bürokrasinin genel verimliliğine de olumsuz etki yapar."

Başbakan Yıldırım'ı evine davet eden Mehmet Moran da memleketin büyük badireler atlattığını belirterek, Yıldırım'a başarılar diledi. Ülke olarak birlik ve beraberlik içinde olunduğunu ifade eden Moran, "Birbirimize kenetlenmeliyiz. Hükümetimize güç vermeliyiz, arkasında durmalıyız, büyüklerimize başarılar dilemeliyiz. Sayın Başbakanımızın, FETÖ hakkında söylediklerine söylenecek cevap bulamıyorum, yalnızca alkışlıyorum." diye konuştu.

Binali Yıldırım, çay davetinden çıkışı sırasında kendisi bekleyen vatandaşlara selam verdi, küçük bir çocuğu kucağına alıp sevdi.

Yıldırım'a ziyaretinde Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da eşlik etti.
AA