Başbakan Yıldırım CIA Başkanı Pompeo ile Çankaya'da görüştü

Başbakan Binali Yıldırım ile CIA Direktörü Michael Pompeo Çankaya Köşkü'nde başbakanın kabulüyle kritik bir görüşme gerçekleştirdi.

Başbakan Yıldırım CIA Başkanı Pompeo'ya FETÖ ile Türkiye'nin veridği mücadeleyi anlatarak bu konuda ABD yönetiminden neler beklenilidğini aktardı.

Hürriyet gazetesinden Gizem Karakış'ın haberine göre, Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde kabul ettiği CIA Direktörü Pompeo’ya, Türkiye'nin FETÖ ile mücadeleye yönelik yaklaşımını ve bu çerçevede ABD yönetiminden beklentilerini aktardı.

Fethullah Gülen'in iadesi hakkında konuşuldu

Yıldırım, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in Türkiye'ye iade süreci dahil, örgütün ABD’deki yapılanması ile mücadele konusunda ABD’nin tüm ilgili makamlarından işbirliği talebini tekrarladı.

İstihbarat alanında kurulan yakın ilişkilere değinildi

Açıklamada "Görüşmede ABD'de yeni yönetim döneminde işbirliğine verdiğimiz önem vurgulanmış, gerek ikili gerek bölgesel çerçevede, terör ve organize suç başta olmak üzere istihbarat alanındda yakın bir çalışma ilişkisi tesisi konusunda ortak yaklaşım paylaşılmıştır.

FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi için Türkiye taleplerini tekrarladı

Sayın Başbakanımız FETÖ ile mücadeleye yönelik yaklaşımımız ve bu çerçevede ABD yönetiminden beklentilerimizin altını çizmiş, örgüt lideri Fetullah Gülen'in ülkemize iade süreci dahil, sözkonusu terör örgütünün ABD'deki yapılanması ile mücadele konusunda ABD'nin tüm ilgili makamlarından işbirliği talebimiz tekrarlanmıştır" denildi.

Kaynak: Gizem Karakış/Hürriyet