Baraj suları çekilince 900 yıllık köy ortaya çıktı

Çanakkale Biga'da 1990 yılında Bakacak barajının yapılmasıyla sular altında kalan Eşelek Köyü'ndeki tarihi yapılar baraj sularının çekilmesiyle yeniden gün yüzüne çıktı.

Eşelek Köyü, 1561 (Rumi 977) yılında, bölgenin Türk egemenliğine girmesinden sonra çevreye gelen ve göçebe olarak yaşayan Türk-Oğuz boylarından bir grup Yörük tarafından, Biga ilçesine 25 kilometre uzaklıkta kurulmuştu. Köy, 1990 yılında Bakacak barajının yapımı ile sular altında kalmıştı.

GÖKÇEADA'DA YENİ 'EŞELEK' KURULMUŞ,

KÖYLÜLER ORAYA YERLEŞTİRİLMİŞTİ

Köy sakinlerinin bir kısmı Biga ilçesinde kalmayı tercih ederken, bir kısmı ise devlet tarafından, Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde, aynı adla kurulan ‘Eşelek’ köyüne yerleştirilmişti. Köylüler, yanlarında hatıra olarak ise köy camisinin minaresini taşıdı. Bakacak barajının su tutmasıyla, köyde bulunan binalar sular altında kaldı. Aradan geçen 26 yılın ardından, Bakacak barajında suların çekilmesi eski köyü de ortaya çıkardı. 26 yıldır su altında kalan 900 yıllık geçmişe sahip köy mezarlığı, evler ve minaresi olmayan cami, yeniden gün yüzüne çıktı. Yıllara rağmen köydeki binaların, mezar taşları ve diğer yapıların zarar görmemiş olması dikkat çekti.

İHA