Bank Asya'yı kurtarma girişimi: 38 bin yeni hesap açtırıldı

FETÖ’nün en büyük finans kaynağı olarak kabul edilen Bank Asya’nın örgüt üyeleri tarafından gerçekleştirilen kurtarma girişimleri deşifre oldu.

Yeni Şafak Gazetesi’nden Cahit Saraçoğlu’nun haberine göre, Bank Asya’yı tasfiye sürecinden önce kurtarma girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeleri tarafından 38 bin ev hanımı ve öğrenci adına hesap açtırılmış ve himmet paraları yatırılmış.

FETÖ’nün Bank Asya’yı kurtarmak için bulunduğu girişimler de bir bir gün yüzüne çıkmaya başladı.

Bank Asya'nın 197 bin sadık müşterisinin 17/25 Aralık operasyonundan sonra 101 bini mevduatlarını hiç çekmeyerek destek vermeye devam etti. 96 bin kişiden 58 bini de daha öncesinde açmış oldukları, ancak aktif olarak kullanmadıkları hesaplarını aktif ederek mevduat miktarını yükseltti.

17/25 Aralık operasyonlarında bankaya destek verildi

Kalan 38 bin kişi ise 17/25 Aralık sonrasında adlarına hesap açılan yeni 'mürit'lerden oluştu. Bunların da 12 bininin ev hanımı, 3 bininin öğretmen, 6 bininin ise üniversite öğrencisi olduğu tespit edildi.

17/25 Aralık tarihi öncesinde Bank Asya'ya 350 milyon lira yatıran Türk Hava Yolları, 66 milyon lira yatıran Borsa İstanbul A.Ş. bu tarihten sonra paralarını çekti.

Bankaya ‘abi’ler tarafından himmet toplandı

yeni Şafak’ın haberine görei, sonrasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) belirlediği bazı oranlar riske girdi. BDDK'nın Bank Asya'yı uyarması sebebiyle Fetullah Gülen bankaya para yatırılması talimatını verdi. 'Bankaya para lazım' denilince, örgüte finansman desteği sağlamak amacıyla himmet toplayan 'abi'ler harekete geçti.


Toplanan 38 bin lira himmet ev hanımı ve öğrencilerin hesabına yatırıldı

Bank Asya'ya, öğrenci, öğretmen, ev hanımından oluşan 38 bin yeni müşteri getirildi. Örgütün abisi, bu zamana kadar evinde tuttuğu himmet paralarını 12 bin ev hanımı, 6 bin üniversite öğrencisi ve 3 bin öğretmenin adına açtırdığı hesaplarına aktardı. Ev hanımı ve öğrencilerin hesabına paralar eklendikten sonra himmet parası toplayan yine de tedbiri elden bırakmamayı sürdürdü.

‘Bu kişiler bu parayı sahiplenir’ kaygısı

Paraları öğrenciye ve ev hanımına vererek bankaya yatıran örgüt abisi, “Bu kişiler 'bu benim param' diyerek sahiplenir" kaygısıyla yeni bir oyuna girişti. Bank Asya müşterilerinin hesapları ile ilgili işlemler üzerinde yapılan incelemelerde ortaya çıkan oyuna göre, örgütün abisi 38 bin hesaba da tedbir koydurarak paraların çekilmesine engel oldu. İncelemelerde, 38 bin hesapta aynı kişinin blokajı olduğunu fark eden TMSF ve MASAK yetkilileri, bu kişileri çağırıp 'Senin adına bu adamın blokajı niye var?' diye sordu. Bu kişilerle yapılan görüşmeden sonra da bu paraların himmet parası olduğu tespit edildi.

Yeni Şafak