Bank Asya'nın üç şirketi ihaleye çıkıyor

TMSF tarafından 18 Temmuz tarihinde kapatılan Bank Asya’nın üç iştiraki ihale ile satışa çıkıyor.

kuum.net’in haberinden edinilen bilgilere göre, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından 18 Temmuz tarihinde TMSF tarafından faaliyetleri durdurulan Bank Asya’da tasfiye süreci başladı. Şubelerdeki eşyaları taşınmaya başlanan Bank Asya’nın Işık Sigorta, Asya Emeklilik ve Asya Yatırım Menkul Değerler iştirakileri ihale ile satışa çıkarıldı. Üç iştirak için belirlenen toplam değer ise 100 milyon lira seviyesinde oldu. İhale tarihi ise 31 Ekim olarak paylaşıldı.


Işık Sigorta A.Ş., Asya Yatırım Menkul Değerler ve Asya Emeklilik ve Yaşam A.Ş için 31 Ekim tarihinde ihale gerçekleştirilecek. İhalaler TMSF binasında düzenlenecek.

Asya Yatırım için belirlenen layık 29 milyon 50 bin TL, Asya Emeklilik için belirlenen layık 33 milyon 218 bin TL, Işık Sigorta için belirlenen değerinde 40 milyon 846 bin TL olduğu bilgisi paylaşıldı.

İhale katılmayı planlayan firmaların tekliflerini en 28 Ekim tarihine kadar Fon’a bildirmeleri gerekiyor. Teklifte bulunacakların her bir şirket için 100 bin TL teminat yatırma şartı da bulunuyor.

TMSF binasında 3 ş
irket için gerçekleştirilecek olan ihale çerçevesinde, Asya Yatırım’ın yüzde 83 hissesi, Işık Sigorta’nın yüzde 80’i, Asya Emeklilik’in ise yüzde 98’i satılacak.
kuum.net