Ban: “Kadınlar ve genç kızlar BM barış operasyonlarının merkezinde olmalı”

BM Genel Sekreteri Ban, kadınların barış görüşmelerinde daha çok rol almasıyla barış anlaşmalarının en az 15 yıl sürmesinin yüzde 35 daha muhtemel olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, barış görüşmelerinde kadınların çok az rol aldığını ve eğer işin merkezinde olurlarsa barış anlaşmalarının en az 15 yıl sürmesinin daha yüksek ihtimal olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, çatışmaları sona erdirmek amacıyla yapılan barış görüşmelerinde kadınların kilit rol oynadığını belirtti.


BM Genel Sekreteri Ban, BMGK'ya kadınları ve genç kızları BM barış operasyonlarının merkezine koyma çağrısında bulundu.

Ban, BM Güvenlik Konseyindeki (BMGK) "Kadınlar, Barış ve Güvenlik" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, barış görüşmelerinde kadınlara daha fazla yer verilmesi çağrısında bulunarak, "Kadınların görüşmelere katılması durumunda barış anlaşmalarının en az 15 yıl sürmesi, yüzde 35 daha fazla şansa sahip. dedi.


“Resimlere bakın belki bir kadın var”

Kadınların pek çok barış görüşmesinde insani programlarda ve barış inşası planlarında dışlandıklarını ve gözardı edildiklerini söyleyen Ban, "Suriye ve Yemen'deki barış görüşmelerinin resimlerine bakın. Masada ya da heyette belki bir kadın var. Bu, genel resmin tam temsilidir." ifadelerini kullandı.

“Kadınlar ve genç kızlar bu işin merkezinde olmalı”


BMGK'ya, kadınları ve genç kızları BM barış operasyonlarının merkezine koyma çağrısında bulunun Ban, konseyi barış görüşmelerini daha farklı hale getirmenin yollarını aramaya davet etti.

Ban, "5 yıllık çabanın ardından bu olmadı. Açıkçası yeni fikirler ve daha güçlü icraatlar gerekiyor." şeklinde konuştu.
AA