Bakanlık, yumurta dondurma işleminin kapsamını genişletti

Sağlık Bakanlığı’nın yumurta dondurma işlemiyle ilgili yönetmeliği, evlenmemiş, hiç doğum yapmamış bekâr kadınları da kapsar halde değiştirildi.

Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılında yayınladığı yönetmelikte, yumurta dondurma işlemi sadece kanser hastası kadınlar ile sınırlı tutulmuştu. Yönetmelik, evlenmemiş, hiç doğum yapmamış bekâr kadınları da kapsar hale getirildi. Uygulama, kamu güvencesiyle Üsküdar’daki Zeynep Kamil ve Zeytinburnu’ndaki Süleymaniye kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanelerinde başladı.

ÖZELDE 10 BİN, DEVLETTE 3 BİN TL'YE YUMURTALAR KORUMA ALTINDA

Yumurta dondurma işlemi, özel hastanelerde 10 bin lirayı bulurken, devlet hastanelerinde yaklaşık 3 bin liraya yapılıyor. Kısa süre önce yenilenen Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Tüp Bebek Merkezi’ne başvuran 30 kadın yumurtalarını dondurdu.

EVLİLİK VE YAŞ KRİTERİ YOK

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Tayfun Kutlu, yumurta dondurma talebinde bulunan hastalar için evlilik ve yaş kriterinin olmadığını kaydederek, şöyle konuştu: “Uygulamayı talep eden hastalarımız için evlilik ve yaş kriteri yok. Önce hastanın yumurtalık fonksiyonlarını ölçüyoruz. Buna hak kazanan kişiler için 3 hekim onaylı rapor çıkartıyoruz. Hasta 12 gün süren bir ilaç tedavisi görüyor. Gelişen yumurtalar olgunlaştıktan sonra anestezi eşliğinde ulstrason uygulayarak topluyoruz. Kaliteli yumurtalar tüplere konulup -196 derecede saklanıyor. Yumurtalar maksimum 5 yıla kadar saklanabiliyor. Bu süreyi uzatmak için bakanlık onayı gerekiyor. Hastalar dondurma işlemini uzattıkları her yıl başına 375 lira ücret ödüyorlar.

Gazete Habertürk