Bakan Zeybekçi'den Avusturya yasağına ilişkin açıklama: "İzin istemeyiz"

15 Temmuz programı için Avusturya'ya girmesi yasaklanan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi alınan karara ilişkin açıklama yaptı.

15 Temmuz gecesi anma programı için Avusturya'da bulunmak isteyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'ye Avusturya yönetimi tarafından yasak getirildi. Ülkeye girişi yasaklanan Bakan Zeybekçi, alınan kararla ilgili "Vatandaşlarımızla bir araya gelmek için kiseden izin istemeyiz" şeklinde konuştu.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Avusturya, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin 15 Temmuz etkinliğine katılmasına izin vermedi. Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bakan ve bakanlığın Avusturya'da etkinlik düzenleme talebi olmadı. Vatandaşlarımızla biraraya gelmek için kimseden izin istemeyiz" ifadeleri kullanıldı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenecek 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Etkinliği'ne katılmak üzere bu ülkeye ziyarette bulunmasına "güvenlik" gerekçesiyle izin verilmedi.

Avusturya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Zeybekci’nin ikili görüşmelerde bulunmak üzere ülkelerine her zaman ziyarette bulunabileceği ancak topluma açık bir yerde yapacağı konuşmanın Avusturya’da düzen ve güvenliği tehlikeye sokabileceği ileri sürüldü.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Avusturya şubesi tarafından 16 Temmuz’da yapılması planlanan "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Etkinliği"ne Ekonomi Bakanı Zeybekci de davet edilmişti.

Ekonomi Bakanlığı'ndan açıklama

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bakan ve bakanlığın Avusturya'da etkinlik düzenleme talebi olmadı. Vatandaşlarımızla biraraya gelmek için kimseden izin istemeyiz" ifadeleri kullanıldı.

Hollanda Tuğrul Türkeş'e izin vermemişti

Geçtiğimiz hafta da Hollanda hükümeti, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in, 15 temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle salı günü Apeldoorn kentinde yapılacak toplantıya katılmasını arzu etmediğini açıklamıştı. Hollanda Dışişleri Bakanlığı'ndan geçen hafta yapılan açıklamada, 'mevcut koşullarda iki ülke arasındaki mevcut ilişkiler açısından türkeş ya da herhangi bir kabine üyesinin hollanda'ya gelmesinin, arzu edilen bir durum olmadığı' vurgulandı.

Kaynak: AA