Bakan Sarıeroğlu'ndan asgari ücret itirafı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, asgari ücrete yapılan zam ve taşeronların kadroya alınmasıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu bir televizyon kanalında canlı yayına katıldı. Bakan Sarıeroğlu tartışmalı asgari ücret hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

4/C statüsü kaldırıldı

Bakan Sarıeroğlu, 450 bin kişinin işçi kadrosuna alındığını, 4/C statüsünün tamamen kaldırıldığını, geçici mevsimlik işçilerin sürelerinin 4 ay daha uzatılarak 9 ay 29 gün olduğunu, başvuru sürecinin sistemden takip edilebildiğini, kamudaki statü karmaşasının kaldırıldığını ve işçilerin lehine bir bakış açısı ortaya koyduklarını söyledi.

Basında çıkan haberler asılsız

Bakan Sarıeroğlu ayrıca, "Biz işçi kardeşlerimizin haklarını hukuklarını geliştirmesi adına böyle bir şey ortaya koyduk. Ne belediyelerde ne kamuda bu dışarıdan taşeron olmayacak. Basında 3 kefil şartı demişler…Öyle bir şey yok. Hepsi resmi sitemizde var vatandaşlar açıp oradan okusun. Kıdem tazminatı ile bir değişiklik yapmadığımızdan bunun için KHK’da yer vermedik. Haklarda geriye gidiş söz konusu değil. Kıdem tazminatı kaybı olmayacak. Kadroya geçişte yıllık izin süresi kaybı olmayacak. Kadroya geçişte kıdem tazminatı kaybı olmayacak" dedi.

Yeterli değil

Yapılan düzenlemelerde çalışanların rızasına bakıldığını aktaran Bakan Sarıeroğlu, basından çıkan sürgün haberlerinin asılsız olduğunu, yapılan sınavların işle ilgili olacağını, eğitim durumunun göz önünde bulundurulacağını, okur yazar değilse sözlü sınav yapılacağını, kadroya geçişte yaş sınırı olmayacağını, asgari ücret Ocak'ta ne ise Aralık'ta da aynı olacağını, beklentinin üzerinde bir rakam belirlendiklerini ve geçmişte asgari ücretle geçinen biri olarak bunu yeterli bulmadığını belirtti.