Bakan Özlü: Yerli otomobil markası oluşturmak istiyoruz

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bakanlığın yerli otomobilin üretiminde iş modeli üzerinde çalıştığını, sonuca oldukça yaklaşıldığını açıkladı.

"OTURUP BEKLEMİYORUZ"

Bakan Özlü, yerli otomobilde bu yılın sonuna kadar 30-40 araçlık bir test filosu üretileceği hatırlatılarak, bir 'babayiğit'in beklenip beklenmediği sorusu üzerine şunları söyledi: "Babayiğiti oturup beklemiyoruz, çalışıyoruz, sona yaklaştık.Çalışıyoruz. Dünyanın her tarafında otomobil tasarımlarının hikayelerine bakın Volkswagen, Toyota, yabancı markalara bakın, bizim Türkiye'deki Tofaş'a, yerli markalara bakın hepsinde başlangıçta devletin bir desteği ve yönlendirmesi vardır. Zamanla devlet çekilmiştir. Burada devlet yönlendirmesi şarttır. Türkiye'de üretilen otomobillerde bu yıl 1.5 milyona ulaşmayı hedefliyoruz. Marka eksiğimiz var. Yerli marka oluşturmak istiyoruz. Teknik olarak bir problem yok."

Bakan Özlü, üretim reform paketine yönelik çalışmaların yapıldığı ve bunun paydaşlara açıldığını anımsattı.

"ŞEKER YASASI İLE İLGİLİ DÜZENLEMELER OLACAK"
Özel endüstri bölgeleri kurulmasının önünün açıldığını dile getiren Özlü, OSB'lerdeki yatırımcılardan emlak vergisi alınmaması gibi hususların olduğunu söyledi. Özlü, mısır ve pancar şekerine ilişkin ise "Kota konusu gündeme geliyor, üreticilerle çalışıyoruz. Şeker Yasası ile ilgili düzenlememiz olacak." dedi.

"SANAYİCİ KAPI KAPI DOLAŞMASIN"
Bakan Özlü, açıklamalarının devamında sanayicinin arsa sorununa da dikkat çekerek, "Sanayicimiz yatırım yapmayı düşündüğünde kazmayı vurup işe başlamalı önceki işleri biz yapmalıyız. Sanayici kapı kapı dolaşmasın, bakanlık personelimiz takip etsin. Sanayicimizin sorunlarını çözmemiz gerekiyor." dedi. Alım garantisinin kamuda etkili olacağını ifade eden Özlü, 10 yıllık alım garantisiyle ilgili olarak da "Silahlı kuvvetler için, devletin alımları değerlendirilecek. Deneyelim, 10 yıl yetmezse 15 yıl yaparız. Taşınacaksa onu da destekleyeceğiz." şeklinde konuştu.

"DEVLET KURUMLARI FETÖ'DEN TEMİZLENDİKÇE GÜÇLENİYOR"

Devletin tüm kurumlarındaki FETÖ’cüleri temizlediklerini söyleyen Sanayi Bakanı Özlü, “Bu kişilerin çıkarılmasıyla kurumlarımız daha da güçleniyor.” dedi. Özlü, darbe girişimi sonrası TÜBİTAK,KOSGEB, TSE gibi kurumlardan 500'ün üzerinde çalışanın ihraç edildiğini anımsatarak, "TÜBİTAK'ta çalışmalar devam ediyor. Hata yapmamak için sıkı incelemeler yapıyoruz." dedi. TÜBİTAK'ta yapısal bir dönüşüme gideceklerini vurgulayan Özlü, buranın daha çok iş yapan ve yaptıran bir kurum haline geleceğini söyledi ve ekledi: "Teknolojinin ticarileştirilmesikolay değil. TÜBİTAK uygulamacı, teknoloji ürettiren, özel sektöre,üniversitelere işveren bir kuruluş olacak."

Sabah