Bakan Işık Fırat Kalkanı’nda El Bab’tan sonraki hedefi açıkladı

Bakan Işık Brüksel’de El Bab bölgesinden sonraki hedeflerin Münbiç ve Rakka olduğunu açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, El Bab bölgesindeki DAEŞ terör örgütüne ait unsurların temizlenmesinin ardından önceliğin Münbiç ve Rakka bölgelerinde olduğunu açıkladı.

Brüksel’de önemli açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın konuşmasından önemli satırbaşları şu şekilde oldu:

Ege’deki NATO faaliyetlerinin sonlandırılması

“ABD’nin NATO’ya bakışında önemli bir değişikliğin olmadığını ABD savunma bakanını dünkü ifadelerinden öğrenmiş olduk. Ege’deki NATO faaliyetinin sonlandırılmasıyla ilgili Türkiye olarak görüşümüzü ifade ettik.

Karadeniz’deki istikrarı artırma çalışmaları

Bir diğer önemli konu Karadeniz’deki NATO görünürlüğünün artması. Bizim buna prensip olarak ‘evet’ dediğimizi biliyorsunuz. Tüm çalışmaların Montrö’nün ruhuna ve lafzına uygun yapılması gerekiyor. Rusya’yı provoke edecek bir tarzda değil bölgede istikrarı artırarak ancak caydırıcılığı artıran bir anlayışla yapılması gerektiğini ifade ettik.

El Bab’daki son durum nedir?

El Bab şu anda tümüyle kuşatılmış durumda. İçeride ciddi bir temizlik yapılıyor. DEAŞ’tan tamamen temizlenmesi için yoğun bir faaliyet var. Bu temizlik bittikten sonra El Bab’ın hayatın normale dönesi bekleniyor. El Bab’dan sonra ümit ederiz El Bab operasyonu bitene kadar

“El Bab bölgesinden sonra önceliğimiz Rakka ve Münbiç olacak”

Münbiç’ten PYD unsurlarının çekilmiş olması. El Bab operasyonundan sonra iki önceliğimiz olacak birisi Münbiç diğeri Rakka. Münbiç'te PKK PYD varlığını asla kabul edemeyiz.
Kaynak: Hürriyet