Bakan Albayrak'tan İnce'ye "bor" eleştirisi

Bakan Albayrak, İnce'nin bor madeniyle ilgili kullandığı ifadeleri "Borcamı üretip, evlerde kullanalı 10 yıllar oldu" sözleriyle eleştirdi.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin "Bordan ısıya dayanıklı cam yapmamız lazım" ifadelerini değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Yahu günaydın. Borcamı üretip, evlerde kullanalı 10 yıllar oldu, biz çoktan ürettik çoktan" dedi.

İnce ne demişti?

Kütahya'da 7 Haziran'da partisinin mitinginde konuşan İnce, "Siz bor madeninin üzerinde yaşıyorsunuz. Biz madenleri ne yazık ki işlemeden satıyoruz. Madenleri cevher olarak satıyoruz. Bu da ucuza gidiyor. Biz madenlerimizi mamul madde olarak satmamız lazım. Yani bordan füze yakıtı yapmamız lazım. Bordan ısıya dayanıklı cam yapmamız lazım. Bor olarak satarsan ucuza satarsın ama füze yakıtı olarak satarsan, ısıya dayanıklı cam olarak satarsan pahalıya satarsın" ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Albayrak’tan tepki

İnce'nin kullandığı bu ifadelerin ardından Bakan Albayrak, "Geçen gün gördük, ana muhalefetin adayı. Adam diyor ki 'biz bordan cam üreteceğiz'. Yahu günaydın. Borcamı üretip, evlerde kullanalı 10 yıllar oldu, biz çoktan ürettik çoktan. Biz nükleerde, savunma sanayisinde, uçaklarda, tanklarda kullanılacak, en son teknoloji ile hammaddesinin tonu 200 dolarken, ürüne dönüştüğünde tonu 400 bin dolara çıkacak teknoloji için imza attık. İki bin kat katma değer üretiyoruz, adam borcamda kalmış" dedi.