Bahçeli'den çok önemli Cumhur İttifakı açıklaması

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Cumhur İttifakı’nın milli mücadele ruhu ile Türkiye’ye tuzak kurmak isteyenleri şaşkına çevireceğini söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kızılcahamam’da düzenlenen il başkanları toplantısında basına açıklamalarda bulundu.

Bahçeli, Cumhur İttifakı’nın milli mücadele ruhu ile Türkiye’ye tuzak kurmak isteyenleri şaşkına çevireceğini söyledi.

“Rusya bu işin neresindedir?"

Terör örgütlerini Kürtlerle ilişkilendirmenin insanlık vicdanına ağır bir saldırı, vahim bir suç olduğunu söyleyen Bahçeli, Fırat'ın doğusunda oluşturulması gündeme gelen güvenli bölgeye ilişkin yaptığı açıklamada, "20 millik derinliğe sahip olacağı söylenen güvenli bölge tanımı ile kastedilen nedir? Bu güvenli bölgede terör örgütleri bulunacak mıdır? Uçuşa yasak bölge planlaması var mıdır? Rusya bu işin neresindedir?" sorusunu sordu.

Güvenli bölge uyarısı

Bahçeli, "ABD'nin yazdığı kanlı senaryoya kanıp, terör örgütlerine göz yumacaksak, güvenli bölge diye tampon bölgeye 'tamam' diyeceksek aynısı Körfez Savaşı'ndan sonra yaşandığı gibi yeni bir uçuşa yasak bölge kararına zımnen onay vereceksek, herkesi uyarıyorum ki bugüne kadar yaptıklarımızın üzeri bir kalemde çizilecektir. Trump, yaklaşık 30 kilometre derinliğinde bir güvenli bölgeden bahsetmiştir, hükümet de buna müspet yaklaşmıştır. Şayet kurulacak ve oluşturulacak güvenli bölge, tamamen Türkiye'nin denetim ve kontrolünde olacaksa, üstelik terörle tavizsiz bir mücadele sürecekse diyeceğim bir şey yoktur” ifadelerini kullandı.

Yeni bir Barzani modeli mi inşa ediliyor?

ABD'nin Fırat'ın doğusunu esas alarak bir terör haritası çizmek istediğini belirten Bahçeli, "ABD, Fırat'ın doğusunu baz ve esas alarak bir terör haritası çizmek, özerk bir yapı kurmak, yeni bir Barzani modeli inşa etmek heves ve hedefindedir" dedi.

Erdoğan’la görüşme açıklaması

Güvenli bölge konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme ihtimali olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine, Bahçeli şu ifadeleri kullandı:

"Bizden talep gitmesi nezaketli olmaz. Ama Cumhurbaşkanımız, herhangi bir ülke ve uluslararası konulardaki görüşleri bizimle paylaşmak isterlerse davet eder, biz de gider görüşürüz."