Baba mesleğini sürdüren "Yonca usta"

Osmaniye'nin Sumbaş ilçesinde yaşayan 20 yaşındaki Yonca Akçay, 14 yaşından bu yana baba mesleği sıvacılıkla uğraşıyor. Akçay, başarısı ile kadınlara örnek oluyor.

Osmaniye'de inşaatlarda babasına yardım ederek mesleğe ilk adımı atan Yonca Akçay, 6 yıldır sıva ustalığı yapıyor.

Sumbas ilçesinde yaşayan 20 yaşındaki Yonca Akçay, henüz 8 yaşındayken babasının işine merak saldı. Babasıyla inşaatlara giderek zamanla sıva yapmayı öğrenen Akçay, yaşı ilerleyince işi tek başına devam ettirmeye başladı.

Henüz 14 yaşındayken işinde ustalaşan genç kız, aradan geçen yıllarda "Yonca usta" olmayı başardı.

Bu süre zarfında üniversite eğitimini de tamamlayan ve yaptığı işle herkesin takdirini toplayan Akçay, bir elinde mala bir elinde süngerle yaptığı sıva işinde kendini geliştirerek 6 yıldır aile bütçesine katkı sağlıyor.

Ustalığının yanı sıra Selçuk Üniversitesi Taşucu Meslek Yüksekokulu Yerel Yönetimler Bölümü mezunu da olan Yonca Akçay, tek başına çalışan babasına yardım etmek için gittiği inşaatlarda sıvacılığı öğrendiğini söyledi.

"MESLEĞİM EĞİTİMİME ENGEL OLMADI"

Son 6 yıldır tek başına ustalık yaparak para kazandığını aktaran Akçay, şöyle devam etti:

"Dört çocuklu ailenin en büyüğü benim. İlkokulda okurken babama yardım için inşaatlara giderdim. Zor bir iş olduğu için yardımcı gerektiğini gördüm. Hem babama yardım ettim hem de malzemeleri öğrendim. Harç taşıdım, harç karıştırdım. Zamanla babamın da desteğiyle sıva yapmaya başladım. 14 yaşından bu yana tek başıma hem sıvacılık yaparak harçlığımı kazanıyorum hem de aile bütçemize katkıda bulunuyorum. Bu mesleği yapıyor olmam eğitimime de engel olmadı.''

AA