Aylan Bebek öleli 1 yıl oldu

Bulunduğu teknenin batması sonucunda boğularak hayatını kaybeden ve Muğla’nın Bodrum ilçesinde görülen Aylan bebeğin ölümünün üzerinden 1 yıl geçti.

1 yıl önce Suriye asıllı Aylan Kurdi isimli bebek bulunduğu teknenin batması sonucu boğulmuş ve Türkiye’de Muğla’nın Bodrum ilçesinin sahilde görülmüştü. Tüm dünyayı etkileyen Aylan Kurdi’nin ölümünün üzerinden 1 yıl geçti.

Geçtiğimiz sene 2 Eylül tarihinde içinde 14 kişiyi barından fiber teknenin batması sonucu Suriyeli Aylan Kurdi bebeğin de içinde olduğu 5 kişi hayatını kaybetti. Aylan’ın cansız bedeni ise Akyarlar Mahallesi’ndeki Fenerburnu sahiline vurmuştu.

Kıyıya vuran cansız bedeniyle dünyayı derinden sarsan Aylan bebeğin ölümünün ardından bir yıl geçti. Sabah saatlerinde Kurdi'nin ölü bulunduğu sahilde yürüyüş yapan bazı vatandaşlar, Aylan için Allah'tan rahmet diledi.

O gün yaşanan olaya tanık olanlardan İsmet Akar, gazetecilere yaptığı açıklamada, her sabah olduğu gibi o gün de sahilde yürüyüş yaptığını ve o sırada sahilde yoğun bir kalabalık gördüğünü söyledi.

"Aylan bebek, hala gözlerimin önünde duruyor"

Yaşananları yol üzerinde bekleyen kişilere sorarak öğrendiğini ifade eden Akar,

"Bu yol üzerinde iki kişi sahile bakıyordu. Ben 'Hayırdır ne oluyor burada?' diye sordum. Daha sonra iki çocuğun öldüğünü gördüm. Taşın orada bir jandarma ekibi vardı az ileride de yoğun bir kalabalık. Biraz buruna doğru yürüdükten sonra bebeğin cesedini denizden çıkardılar ve jandarmanın kucağında cenaze arabasına konuldu." dedi.

Olaydan çok etkilendiğini belirten Akar,

"Çocuğun cansız bedenini gördükten sonra tüylerim diken diken oldu. Sonra bu çocuğu hep televizyonlarda gördüm. O çocuk hala gözümün önünde duruyor. Ufacık bir çocuktu."şeklinde konuştu.

Bodrum'da, 2 Eylül 2015'te Yunanistan'a geçmek isterken bindikleri lastik botun batması sonucu Suriyeli 3 yaşındaki Aylan Kurdi'nin yanı sıra ağabeyi ve annesinin de aralarında bulunduğu 5 kişi yaşamını yitirmişti.

AA