Ayak bakımında en etkili yöntemler

Bütün günün yorgunluğunu çeken, vücudumuzu taşıyan ve en çok bakımı hak eden organımızdır ayaklar. Kış ayı boyunca botların, ayakkabıların içinden çıkmayan ayaklarımız artık sıcak yaz günlerinin gelmesiyle sandaletler ve babetlerle gün yüzüne çıkmaya başladı. Kışın soğuğun, yağmurun, karın etkisiyle bakımsız bir hale gelen ayaklarımız için pedikür yaptırmak onları şımartmaya yetecektir ancak bugün sizlere ayak bakımını bedavaya getirebileceğiniz uygulamalar anlatacağız. Tabi ki ayak bakımı için bakım salonlarına gidebilir veya tercih ettiğiniz bir markanın ürünlerini kullanabilirsiniz. Bunun dışında maddi olarak daha uygun teknikler uygulamak isteyenler için de evde yapılabilecek uygulamalar elbette mevcut.

Doğal bakım kürleri sayesinde her zamankinden daha sağlıklı ve daha bakımlı ayaklara sahip olabileceksiniz. Gün içerisinde dikkat etmeniz gereken çok basit birkaç.. kural ile birçok sorundan kurtulduğunuzu göreceksiniz. Çünkü ayak bakımı sadece tırnakların düzgünlüğü ile alakalı değil genel olarak sağlıklı olmasıyla alakalıdır.

Sağlıklı ve bakımlı ayaklara sahip olmak için her gün ayaklarınızı sabunlayıp ılık suyla yıkamayı unutmayın. Ilık suyla yıkadıktan sonra canlandırmak için soğuk su ile durulayın ve sonrasında parmak aralarınızda dahi ıslak yer kalmayıncaya kadar kurulayın. Kuruladıktan sonra yumuşatıcı veya bakım kremleri sürebilirsiniz.

Ayak Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayak bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de tabi ki ayakkabı seçimidir. Belki sizin için bakım çeşidi olarak görünmese de ayakta oluşabilecek birçok sorunun engellenmesini ayakkabılar sağlamaktadır. Daha rahat daha konforlu ve ortopedik ayakkabıları tercih etmeniz tırnak ve ayak bakımı için de oldukça önemlidir.

Yaz sıcağında güneşe çıktığınızda eğer ayağınızda sandalet veya terlik varsa ayağınızın üst kısmına güneş kremi sürerek bölgesel kızarmayı engelleyebilirsiniz. Hem erkek hem de bayanlarda sıkça görülen ayak sorunlarından birisi de tabanda oluşan çatlaklar ve ölü hücrelerdir. Bunun için size önerebileceğimiz çözüm yolu ponza taşıdır. Ayak bakımı için özellikle banyoda ayaklarınız yumuşadıktan sonra ponza taşı ile tabanda oluşan ölü hücreleri temizleyebilirsiniz. Ölü hücreleri temizleyip banyodan çıktıktan sonra oluşan çatlakları engellemek için yumuşatıcı kremler kullanabilirsiniz. Nemlendirici kremleri ayağınızın geneline de sürebilirsiniz ancak parmak aralarına sürerken dikkat edin! Çünkü parmak aralarının nemli kalması mantarlara yol açabilmektedir. Bunların dışında ayak sağlığı ile ilgili her detay için ayak bakımı kategorimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ayak Bakımı Uygulamaları

Ayak bakımı yaparken sizlere önereceğimiz muhteşem uygulamalardan birisi de şudur: Eğer sabah uyandığınızda pamuk gibi ayaklara sahip olmak istiyorsanız ayaklarınıza yoğun bir şekilde yumuşatıcı krem sürdükten sonra pamuklu çorap giyin ve yatın. Yaz aylarında biraz zor olsa da çok iyi sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz.