Avusturya'da yaşayan Türk çifte insanlık dışı yorumlar yapıldı

Viyana'da yaşayan bir Türk çiftin yeni yılın ilk günü dünyaya gelen bebeği haber olunca ırkçıların hedefine oturdu.

Viyana'da yaşayan Türk vatandaşı gurbetçi Alper ve Naime Tamgaç çiftinin bebekleri yeni yılda dünyaya geldi. 00:47'de gözlerini dünyaya açan Asel isimli bebeğin ülkedeki medyada haber olmasıyla ırkçıların hedefine oturdu.

Irkçılardan insanlık dışı yorumlar

Yeni yılın ilk bebeği haberlerine sosyal medyada Asel bebek ve ailesi için "Sıradaki terörist doğdu", "Kadın kanser mi?", "Neden başörtüsü takıyor?", "Herhalde daha soğuk olamazdı", "Ah gerçekten Viyanalı mı?" gibi insalık dışı ve nefret içeren paylaşımlar yapılırken birçok sivil toplum kuruluşu, yeni doğmuş bir bebeği bile hedef alan ırkçılara tepki gösterdi.

Kırmızı çizgi aşıldı

Caritas Viyana Genel Sekreteri Klaus Schwertner, yaptığı basın toplantısında böyle bir durumda kırmızı çizginin aşıldığını ifade ederek ırkçı ve nefret içerikli sert bir dille kınadı.

Avusturya medyasında ırkçı paylaşımlara tepki

Avusturya medyası yeni doğan bir bebek için bu denli ırkçı ve nefret içerikli söylemlerin çok rahat bir biçimde paylaşılmasının kabul edilemez olduğunu vurgularken, ırkçı mesajlar nedeniyle aileye çok sayıda destek mesajının da iletildiğini bildirdi.