Avrupa'nın en büyük film platosu İstanbul'da kuruluyor

Avrupa'nın en büyük film platosu olması hedeflenen Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi'nin temeli atıldı. Kompleks, 505 dönüm üzerine kurulacak.

Avrupa'nın en büyük film platosu olarak tasarlanan Midwoood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi'nin temel atma töreni gerçekleştirildi. Büyükçekmece Belediyesi arazisi üzerinde, Belediye Başkanı Hasan Akgün öncülüğünde 5 yılda geliştirilen projenin temel atma töreni, platonun tanıtım videosunun gösterimiyle başladı.

Törene katılan TBMM Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi yaptığı konuşmada, Cumhuriyet'in kuruluşunun 93. yıl dönümüne vurgu yaparak, Cumhuriyet'in, Türk milletinin 20. yüzyıldaki en büyük modernleşme projesi olduğunu söyledi.

Hamzaçebi, Cumhuriyet ve sanat ilişkisine dikkat çekerek, Midwood projesinin, Türkiye'yi sanat ve sinema alanında dünyanın sayılı ülkeleri arasına taşıyacağını dile getirdi.

Sinemayı, oyunculuk, senaryo ve teknolojiden oluşan bir bütün olarak tanımlayan Hamçebi, "Sinema aslında hayatın kendisidir ama bütün bunları yapabilmek için büyük bir alt yapı gerekir. Burada, Hollywood ve Bollywood'la yarışacak büyük bir projeyi konuşuyoruz. İnanıyorum ki bu proje gerçekleştiğinde Türkiye, dünyada sinema alanında da kendisinden söz ettiren bir ülke olacaktır." diye konuştu.

505 DÖNÜM ARAZİ ÜZERİNE YAPILIYOR

Projeyi geliştiren Midwood AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet San, kompleksin tamamlandığında Avrupa'nın en büyük platosu olacağını belirtti. Türkiye'de ve dünyada, büyük stüdyoların birçoğunu inceledikten sonra plato açmaya karar verdiğini aktaran San, yaklaşık 150 milyon dolarlık ekipmanı hazır hale getirdiklerini anlattı.

Midwood AŞ. İcra Kurulu Başkanı Emin Günal da Midwood projesinin, büyük bir Türkiye markası haline geleceğini dile getirerek, 505 dönümlük arazide, 825 milyon liralık yatırım yapacaklarını aktardı.

KOMPLEKSİN 20 NOKTASINDA FİLM ÇEKİLEBİLECEK

Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi tamamlandığında en az 20 noktasında film çekilebileceğine dikkati çeken Günal, şu bilgileri verdi: "Ünlülerin kalabileceği, 5 yıldızın üzerinde hizmet veren bir konaklama tesisimiz, spor, çocuk eğlence, yeme-içme alanları, sinema ve parklarımız var. 21 tane stüdyo, 17 açık set alanına sahibiz. Aslında 505 dönüm alanın tamamı bir çekim platosu. Tamamlandığında, Türkiye'nin turizm çeşitliliğine katkı sunacak. Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi'nde, 18 imalat atölyesi ile film çekimi için ihtiyaç duyulan tüm ekip ve ekipman da bulunacak. Korku filminden bilim kurguya kadar bütün türlerde yapımların çekilebileceği komplekste, sinema müzesi ve anaokuldan üniversiteye kadar eğitim alanları da yer alacak."

AA