Avrupalı parlamenterlere çağrı: “Bu mücadelede Türk halkı yalnız bırakılmamalı”

AKPM Türk Delegasyonu Başkanı Talip Küçükcan, FETÖ darbe girişimine ilişkin üye ülkelere mektup gönderdi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan, AKPM üyesi 47 ülkeden 542 üyeye, 15 Temmuz Cuma gecesi gerçekleştirilen başarısız darbe girişimine ilişkin birer mektup yolladı.

“Kanlı girişim Türk halkının feraseti ve cesareti sayesinde durduruldu”

Mektubunda Küçükcan, Fetullah Gülen önderliğindeki eli kanlı darbecilerin, demokratik düzeni ortadan kaldırmak amacıyla uçaklar, tanklar ve otomatik silahlarla sivilleri hedef aldığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast girişiminde bulunduğunu, birçok hedefin yanı sıra TBMM binasını da bombaladığını anlattı.

“Cumhurbaşkanının sağlam duruşu Türk halkına motivasyon kaynağı oldu”

FETÖ terör örgütünün bu kanlı girişiminin, Türk halkının feraseti ve cesareti sayesinde durdurulduğuna işaret eden Küçükcan, Erdoğan'ın iradesi ve sağlam duruşunun, sahip olduğu demokratik hakları savunmak için Türk halkına motivasyon kaynağı olduğunun altını çizdi.

Avrupalı parlamenterlere çağrı: “Bu mücadelede Türk halkı yalnız bırakılmamalı”

Küçükcan, 250’den fazla insanın hayatını kaybettiği FETÖ darbe girişiminin, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konularının en yetkin savunucularından ve denetleyicilerinden olan AKPM tarafından şiddetle kınanması gerektiğine yönelik inancına vurgu yaptı. Küçükcan, üye parlamenterlere, Türkiye ve Türk insanının bu demokrasi mücadelesinde yalnız bırakılmaması çağrısında bulundu.


"OHAL terörle mücadele konusunda Avrupa ülkeleri tarafından kullanılıyor"

Darbe girişimi sonrasında alınan OHAL kararının, anayasada öngörülen bir yetki olmasının ötesinde, demokratik ve sivil haklara yönelebilecek tehditlere karşı bir önlem olarak görülmesini isteyen Küçükcan, bu tedbirin Fransa ve Belçika gibi Avrupa Konseyi ülkeleri tarafından terörle mücadele konusunda kullanıldığını anımsattı.

AA