Avrupa’da Otomotiv Sektörü Küllerinden Doğuyor

Avrupa otomobil pazarı ile ilgili paylaşılan Mayıs raporu sektörün toparlanma içerisinde olduğunu gösterdi.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği tarafından yayınlanan son rapordan özellikle otomobil satışlarının yükseldiği dikkatlerden kaçmadı. Öyle ki Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi’ni kapsayan operasyonlar sonucunda satışlar 1.43 milyon adete yükseldi. Yaşanan bu artış özellikle uzun zamandan beri zorlu bir süreç içerisinde geçen Otomotiv sektörünün yeniden toparlanmasını ve kriz öncesindeki dönemi ulaşmasını da kolaylaştıracak.

Kriz 2007’de Vurdu

Mayıs 2007 yılında yaşanan ekonomik kriz otomotiv sanayini çok ciddi bir şekilde vurmuş ve özellikle bu konuda sektörü oldukça zorlu bir sürecin içerisine sokmuştu. Yaşanan toparlanma sonrasında özellikle otomotiv sektörünün yeniden eski yıllarına geleceğinin görülmesi sektör adına umut verici olarak değerlendirildi.

Nisan ayında satışlarda bir gerileme olmuş olsa da Mayıs ayı ile birlikte yaşanan toparlanma, Avrupa Otomotiv Dünyasının geleceğe daha güvenli bir şekilde bakmasını da sağlıyor. Önümüzdeki günlerde konu ile ilgili detaylı raporların ve geleceğe yönelik araştırmaların ve rakamların paylaşılması bekleniyor. Paylaşılan raporlarda özellikle en çok satışlarını arttıran marka Suzuki oldu.Suzuki dışında ise özellikle Toyota, Daimler ve Renault satışlarını artıran diğer markalar olarak dikkat çekti.Ülkeler sıralamasında ise en çok büyüyen pazar Almanya ve İspanya olarak açıklandı.