Avrasya Tüneli 'Dünyanın En İyi Tünel Projesi' seçildi

Avrasya Tüneli, ABD'de yayınlanan ENR dergisi tarafından 'Dünyanın En İyi Tünel Projesi' ödülüne layık görüldü.

Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım AŞ'den (ATAŞ) yapılan açıklamada, tünelin ABD'de 1874 yılından beri yayımlanan ENR (Engineering News Record) dergisi tarafından dünya çapında en iyi projelerin belirlenmesi amacıyla düzenlenen etkinlikte ödül aldığı açıklandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından Kazlıçeşme-Göztepe hattında Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilen Avrasya Tüneli, bu sene tünel ve köprüler kategorisinde dünya çapında yılın en projesi seçildi.

Ödül töreni New York'ta düzenlenirken, törene projenin yatırımcıları Yapı Merkezi ve SK E&C yetkililerinin yanı sıra projeye katkıda bulunan ve alanında lider uluslararası teknik danışmanlar katıldı.

Ödülü ATAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu alırken, Arıoğlu yaptığı konuşmada, Avrasya Tüneli'nin hem Türkiye hem de dünya mühendisliği açısından bir gurur kaynağı olduğunu belirterek, dünyanın ilgisini çeken bir projeyi İstanbul'da hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Arıoğlu, tüneli, çok karmaşık ve sismik aktivitesi yüksek bir jeolojik yapıda, 106 metre derinliklere inerek, 13,7 metre çapında yaptıklarını kaydederek, bu tünel projesini uzun ömürlü ve güvenli kılarak inşa etmeyi başarmanın dünyanın ilgisini çektiğini aktardı.

Projenin başarıyla hizmete girmesinin, bugüne kadar cesaret edilmemiş birçok proje için cesaret vereceğini bildiren Arıoğlu, "Daha derine, daha büyük çapla, daha uzağa doğru yeni bir tünelcilik akımı başlatacaktır. Bu nedenlerle Avrasya Tüneli'ni tünelcilikte yeni bir çağ başlatan proje olarak nitelemiş bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Açılışının 20 Aralık'ta yapılması beklenen Avrasya Tüneli, daha önce de uluslararası ödüllere layık görülmüştü.

AA