Aso Yanardağı 11 bin metre yükseliğinde duman püskürdü

Japonya’daki Aso Yanardağı’ndan çıkan dumanların boyu 11 bin metreye yükseldi.

Japonya’nın güneyinde yer alan Aso Yanardağı’nda yılın en büyük püskürmesi gerçekleşti. Aso Yanardağı’ndan çıkan dumanların boyu 11 bin metreye ulaştı.

Japonya’nın meteoroloji ajansından dağın hareketliliğiyle ilgili edinilen bilgilere göre, 2016 yılının en büyük püskürmesi gerçekleşti. Yılın en büyük püskürmesinden çıkan dumanların boyu 11 bin metreye ulaştı.

NHK'nın konuyla ilgili bilgiler paylaştığı haberinde, volkanik patlamayla birlikte kaya ve kül püskürtmeye başlayan Aso Yanardağı'nın yakınlarındaki yerleşim alanlarında can kaybı veya ciddi bir hasar olmadığını aktardı.

Japonya’da yetkililer dağa çıkan yollarda ve çevresinde ciddi güvenlik önlemleri aldılar. Kyuşu Adası’nda bulunan yanardağın ortalama 10 km kuzeyindeki Aso kentinde önlem olarak tahliye merkezi de açıldı.

Başkent Tokyo'nun bin kilometre güneybatısında yer alan, bin 592 metre yüksekliğindeki Aso Yanardağı, Kasım 2014'te 22 yılın sonrasında duman püskürmeye başlamıştı. Aso, dünyanın en büyük yanardağlarından biri olarak kabul görüyor.
AA