Asker zehirlenmelerinin önüne böyle geçilecek!

Bakan Canikli, TSK'daki askerin yedikleri yemeklerden sürekli zehirlenmesinin önüne geçmek için harekete geçti.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, askerlerin sürekli yedikleri yemeklerden ötürü zehirlenmelerinin önüne geçmek için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yapılan protokole ilişkin açıklama yaptı.

TSK'da organik dönem

Bakan Canikli, TSK'da organik yiyecek tüketimine yönelik yeni bir sistem başlatıklarını, bu kapsamda Doğu ve Güneydoğu'daki askeri birliklerde tüketilmek üzere organik süt ve yumurta alınacağını belirtti.

Hayvancılık Bakanlığı ile protokol imzalandı

Bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, askerin gıda güvenliğini sağlamak için bir protokol imzaladı.

İşbirliği yapıldı

Milli Savunma Bakanı Canikli tarafından kışlalardaki gıda zehirlenmesi olaylarının ardından çalışma başlatıldı. Bir süredir devam eden çalışmada son gelindiği duyuruldu. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri'nce kullanılan gıda maddelerinin alımına yönelik Milli Savunma Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında iş birliği yapılacak.

1000'in üzerinde asker zehirlendi

Son dönemde kışlalarda yaşanan gıda zehirlenmelerinden dolayı yüzlerce asker etkilenmişti. Manisa'da yaşanan gıda zehirlenmelerinde 1000'in üzerinde asker etkilenmiş, 1 asker şehit düşmüştü.