Araç Plakalarına Yeni Düzenleme

Araç plakalarında yeni bir dönem başlarken standartlara uymayan araç sürücülerine ceza kesilmeye devam ediliyor.

Türkiye'de geçtiğimiz dönemlerde yapılan düzenlemeler ile birlikte araç plakalarına belirli bir standart getirilmişti. Özellikle 2016 yılı içerisinde çıkarılan kanun hükmünde kararname ile birlikte özellikle standartlara uymayan plakalara ceza kesileceği belirtilirken, standartlara uymayan 53 bin 110 araç sürücüsüne ceza kesildiği belirtildi.

Kontroller Arttı

Trafik ekipleri tarafından artırılan kontroller ile birlikte ceza oranlarında ciddi bir artış görülürken, sahte plaka takan ya da başka bir araca tescilli bir plakayı kullanan kişiler de yine kontrollerde tespit edildi. Bu tip durumlarda her araç sürücüsü için 5 bin 191 lira para cezası verilirken, özellikle standartlara uymayan araçların trafikten men edildiği belirtildi.

Bu tür bir yaptırım ile karşı karşıya kalan araç sürücülerini ise yapması gereken tek işlem aracın gerçek plakasını standartlar halinde hazırlayarak araca takmak ve ardından aracı bu şekilde trafiğe yeniden sokmak. Yapılan düzenlemeler kapsamında aynı zamanda plaka basım yerleri hep ciddi denetimi altına alındı. Plaka basma yetkisi olmadığı halde basan, dağıtan kurumlar da yine ceza almaktan kurtulamadı. Açıklamalara göre bu tip yerler için 10 bin 383 liralık bir idari para cezasının kesildiği belirtildi. Özellikle düzenlemelerde trafik cezalarının yüksek olması, caydırıcı olması adına da oldukça önemsendi.

Konu ile ilgili yapılan bu açıklamalar sonrasında durum ile ilgili raporlar net bir şekilde paylaşırken, standart dışı plaka kullanan 53 bin 110 sürücünün tespit edildiği ve bu sürücüleri ceza kesildiği ifade edildi. Bu cezalar kapsamında ise 6 bin 282 araç trafikten men edilerek otoparka çekildi.