Apple’ın Yeni İşletim Sistemi: macOS High Sierra

Apple işletim sisteminin yeni bir versiyonunu tanıtılırken, özellikle ön tanıtım oldukça dikkat çekti.

macOS High Sierra olarak adlandırılan yeni işletim sistemi, özellikle cazip fırsatlarıyla işletim sistemi kullanımını daha iyi bir hale getiriyor. Performans, güvenlik, depolama, inovasyonlar için oldukça cazip fırsatlar sağlayan yeni sistemde, sistem çökmelerinden korunmasına yardımcı olacak özel uygulamalar geliştirilmiş durumda. Bu açıdan yeni sistem ile birlikte daha uzun süreli sorunsuz bir şekilde bilgisayar kullanmak ve sistem çökmelerini önlemek mümkün.

macOS High Sierra Neler Getirecek?

Yenilenen sistemde aynı zamanda 4K video dosyaları için de farklı bir sistem kullanılıyor. Öyle ki mevcut standartlara göre %40’a varan daha az yer kaplama imkanı, kullanıcıların video işlemlerini de pratik bir şekilde yapmasını sağlıyor. Yeni işletim sisteminde yapılan en büyük yeniliklerden bir diğeri ise gelişmiş performans sağlanması adına özel API’lerin kullanılabilmesi. Konuşma tanımlama, doğal dillere yönelik geliştirmeler yapmak ya da farklı geliştirmeler yapay zeka teknolojileri bu işletim sistemi ile birlikte kullanılabilecek. Bu açıdan sadece normal kullanıcılar değil, geliştiriciler de bu yeni işletim sistemi üzerinden pek çok farklı uygulama geliştirerek işlerini kolay bir hale getirme şansı elde edebilecek.

İşletim sistemi için yapılan geliştirmeler aynı zamanda uygulamaların da elden geçirilmesi ile birlikte işletim sisteminin baştan başa yenilenmesini sağlamış durumda. Safari tarayıcısında daha pratik ve güvenli bir şekilde kullanım elde etmek, mailde arama ve istenilen sonuca ulaşma noktasında kolaylaştırılmış alternatifler, Siri ile kolay kontrol, yenilenen işletim sisteminin en önemli özellikleri arasında yer alıyor.