Apple Fabrika Açıyor

Apple ile ilgili önemli bir gelişme paylaşıldı. İşte konu ile ilgili detaylar.

Amerika Birleşik Devletleri'nde geçtiğimiz dönemlerde yapılan seçimler sonrasında başkan olarak Donald Trump'ın seçilmesi ülkedeki dengeler değiştirdi. Başkan seçildikten sonra yaptığı açıklamaların büyük bir bölümünde yurt dışında üretim yapan tüm yerli firmaların ülke içinde üretim yapmasını istediğini söyleyen Başkan, bu konuda özellikle Apple gibi sektör devlerine baskı yapmaya başladı. Baskılar sonucunda bu konuda farklı gelişmeler yaşanırken, Apple cephesinden yapılan ilk açıklamalarda baskılara boyun eğileceği görüldü.

Apple ABD’ye Taşınıyor

Apple CEO’su Tim Cook tarafından yapılan ilk açıklamalarda Apple’ın özel üretici için yeni bir yatırım yapacağı ve üretimlerin Amerika Birleşik Devletleri'ne kaydırılacağı açıklandı. Bu bakımdan Amerika'da üretime başlayacak olan iPhone için bundan sonraki süreç oldukça önemli olacak. Bu konuda nasıl bir planın yapılacağı ve planlamanın nasıl gerçekleştirileceği tam olarak bilinmese de bu süreç içerisinde markanın bu konuda beklentileri karşılaması bekleniyor.

800 milyar dolar değeri ile dünyanın en değerli markası olan Apple’ın Amerika Birleşik Devletleri'ne taşınacak olması aynı zamanda ekonomik anlamda dengeleri değiştirecek. 10 milyar dolar değerinde bir fabrika açması beklenen marka, açacağı fabrika ile ABD'de üretim yapacak ve Avrupa ve diğer Ortadoğu ülkelerine üretimlerine ulaştıracak. Apple için bu durum hem maliyet hem de teslimat sırasında daha yüksek nakliye ücretlerinin karşılanmasına neden olacak.