Apple, Eros Group'u 1 Milyar Dolara Satın Alabilir

Apple ile Eros Group arasında satın alma konusunda görüşmelere başlandığı belirtildi.

Apple yayınlanan son bir rapora göre film ve müzik içerik kütüphanelerini yaklaşık 1 milyar dolara satmak için hazırlık görüşmelerine başladı. Anlaşma dijital OTT platformunu da içerebilme ihtimaline sahip olduğu için oldukça dikkat çekti. Fakat işin diğer yanında bazı iddialarda Hint film yapımcısının Amazon ve Netflix ile de görüştüğü söyleniyor. Bu bakımdan yeni satın alma Apple için çok kolay olmayabilir.

Eros Yeni Yatırım Döneminde

Eros cephesinde ise yatırım planları var. Şirket mega yapılanma planladığı için görüşmeleri farklı markalarla devam ettiriyor. Ayrıca, NYSE listesinde yer alan Eros International Plc'yi, listelenen tek bir varlık oluşturmak için bu mali yılın sonuna kadar Hintli işletme Eros International Media Ltd ile birleştirmek istiyor. Bu bakımdan yeni yatırım ve satışlar ile birlikte firmanın bu alanda büyüme göstermesi de mümkün.

Eros'un şu anda Hintçe ve bölgesel dillerde 5000'den fazla filmin kalıcı, 10.000'den fazla filmin de haklarına sahip. Raporda, 30 Haziran 2017 itibariyle 2,9 milyonu aşkın ücretli abone ve 100 milyondan fazla kayıtlı abonenin olduğu söylenen Eros, bu bakımdan Hindistan’da büyük bir güce sahip.

Değeri Artabilir

Amazon ve Netflix gibi önde gelen film ve TV akış platformları, Hint içerik piyasasında lider olmaya yönelik çabalarını güçlendiriyor. Bu bakımdan talebin yüksek olması Eros’un değerinin artmasını sağlayabilir.