App Store’da Dolandırıcı Uygulamalar Artıyor

Apple uygulama mağazası App Store ile ilgili gündeme gelen haberler oldukça dikkat çekici.

Apple, mağazasını çok sıkı bir denetim altında tutmasına rağmen özellikle dolandırıcı uygulamalarının sayısında son zamanlarda ciddi bir artış yaşandı ve bu bakımdan Apple tarafından üretilen cihazlarda kullanım noktasında ciddi sorunların yaşanabileceği belirtildi.

App Store’de Neler Oluyor?

Apple özellikle Android işletim sistemlerinde kullanılan Google Play Store’e göre daha güvenli bir işletim sistemi mağazası sunmayı hedefliyor. Fakat gelen haberler özellikle kullanıcıların çok ciddi saldırılara maruz kalabileceğini gösterdi. Öyle ki geliştirilen dolandırıcı uygulamalarında kullanıcıların özellikle uygulamayı kullanabilmesi adına 99 dolarlık bir ödeme yapması gerektiği belirtiliyor. Bu ekrandan çıkmak isteyen kullanıcıların ise Home tuşunu kullanması ödeme yapmasına neden oluyor.

Uygulamanın geliştirilmesi aşamasında yapılan küçük bir hile, kullanıcıların çıkış yapmak yerine ödeme yapmasına neden oluyor. Böylece kişilerin hesabından 99 dolar tahsil ediliyor. Pek çok farklı uygulamada geliştirilen bu yöntem, kısa süre içerisinde fark edilirken kullanıcıların bu tip uygulamalara dikkat etmesi gerektiği belirtildi.

Yanlışlıkla dahi home tuşuna dokunulması, kullanıcıların yüksek ücretlerin ödenmesini neden oluyor. Konuyla ilgili açıklamalarda özellikle 200 kişinin bu tuzağa düşmesi halinde aylık 80 bin dolara kadar yüksek belgelerin elde edilebileceği belirtiliyor.