App Store Geliştiriciler İçin Daha Karlı

Mobil işletim pazarında iki rakip olarak görülen App Store ve Google Play Arasında yeni bir karşılaştırma daha yapıldı.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni raporlarda, özellikle Apple'ın AppStore üzerinden daha fazla gelir sağlanmasına imkan yarattığı ortaya çıktı. Bu durumun ortaya çıkması ise özellikle Apple ve Google cephesinde yeni bir rekabete daha yol açtı.

Yapılan araştırmalarda özellikle Google Play Store ve App Store arasındaki farklar üzerinde duruldu. Açıklamalara göre Google Play Store amatör kişiler için bile çok daha makul ve kolay bir yöntem olarak görülüyor. Fakat kullanıcıların özellikle App Store’da yer almaya başlaması halinde çok daha yüksek gelirler elde etmesi mümkün oluyor. Bu bakımdan profesyonel olarak yayıncılık yapmak ve mobil uygulamasını geliştirmek isteyen kişilerin, ilk tercihlerinden bir tanesi App Store oluyor.

App Store kazançlarının daha fazla olması bu konuda etkili olurken, kullanıcıların özellikle Google Play'den çok fazla gelir elde edememesi ve gelir paylaşımının Google Play Store'da az bulunması dikkatlerden kaçmıyor.

Araştırmalara göre uygulama üzerinden bir milyon dolar gelir elde edilen kişi sayısı App Store’da daha fazla. Bu bakımdan Google Play, App Store'dan daha geri planda kalmış durumda. App Store ile ilgili paylaşılan bu durum, aynı zamanda uygulama mağazasının daha da ön plana çıktığını gösteriyor. Özellikle para kazanmak isteyen kişiler, Google Play dışında App Store'u daha fazla tercih ediyor. Bu durum App Store kullanım oranlarını arttırdığı gibi geliştiricilerin ve mobil uygulama yayıncılarının App Store kullanmasını sağlıyor.