Anzer Poleni'nin kilosu bin 200 liradan satışa çıktı

Rize'de kilogramı 900 TL’den satışa sunulan Anzer Balı’nın ardından Anzer Poleni de kilogramı bin 200 TL’den satışa çıktı.

Her sene tüketiciyle rekor fiyatlarla buluşan Anzer Balı, geçtiğimiz hafta Hacettepe Üniversitesi’nin onaylayıp raporlandıktan sonra Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından kilosu 900 liraya satışa sunulmuştu.

Kooperatif, yine Hacettepe Üniversitesi’nde tahlilleri yapılan Anzer Poleni'ni de kilosu bin 200 TL’den satışa çıkardı.

100 GRAMI 130 TL
Konuyla ilgili açıklama yapan Anzer Ballıköy Kooperatif Başkanı Osman Civelek, “Üreticilerimizden aldığımız polenleri Hacettepe Üniversitesi'ne göndermiştik. Burada Anzer Poleni olma özelliği taşıyan polenler raporlanıp bize gönderildi. Biz olumlu rapor alan polenleri şişeleyip mühürledik. Polenlerimiz 100, 200 ve 400 gramlık şişelerde satılacak. 100 gram polen 130 TL, 200 gram polen 240 TL ve 400 gram polen 470 TL’den satılacak. Bu yıl Hacettepe Üniversitesi’ne gönderilen polenlerden sadece 130 kilosu olumlu rapor aldı.” dedi.

B5 VİTAMİNİ ZENGİNİ
Civelek, polenin bala oranla daha faydalı olduğunu, daha fazla yararlı mineraller içerdiğinin bilimsel olarak kanıtlandığını aktardı. 10 gram polenin 1 kilo bala eş değer olduğu ifade eden Civelek, "Bizim bu yönde bilimsel bir araştırmamız olmadı. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar 1 gram polendeki B5 vitamininin 15 kilo et ve 90 kilo sütte bulunduğunu ortaya koyuyor. Polenin özellikle çocuklar için çok faydalı olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

İHA