Anne sütünün 10 yaşamsal faydası

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Tıraş, 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası öncesinde anne sütünün 10 yaşamsal öneme sahip faydasını anlattı.

Bebeğin, anne sütü ile olabildiğinde erken tanışması gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Tıraş, "Bebek anne sütü ile beslenmeye ne kadar erken başlarsa, anne sütü de o kadar hızla gelecektir." şeklinde konuştu. 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası öncesi açıklama yapan Dr. Ülkü Tıraş, anne sütünün 10 yaşamsal faydası hakkında bilgi verdi.

BEBEKTE DOYMA HİSSİ SAĞLAYARAK OBEZİTEYİ ÖNLÜYOR

Emzirmenin başlangıcındaki ön sütün içeriği ile emzirmenin sonundaki ard sütün içeriğinin birbirinden farklı olduğunu belirten Dr. Tıraş, "Ön sütte protein, ard sütte de yağ oranı yüksek oluyor. Bu da bebekte doygunluk hissi sağlayarak obeziteyi önlüyor. Anne sütü prematüre doğan bebek için en uygun komposizyonda oluyor. Bu sayede prematüre bebeğin yeterli kilo almasını sağlıyor." dedi.

DOĞAL BAĞIŞIKLIK SAĞLIYOR

Dr. Ülkü Tıraş, anne sütünün birçok mikroorganizmaya karşı öldürücü etkiye sahip olduğunu, içerdiği özel enzimler sayesinde bebeklere doğal bağışıklık sağladığını ve bu sayede annenin geçirdiği kızamık, kızıl ve suçiçeği gibi hastalıklara karşı ilk 9 ay bebeği koruduğunu belirtti.

ALERJİK HASTALIKLARI ÖNLÜYOR

İlk günlerde gelen anne sütüne kolostrum denildiğini aktaran Dr. Tıraş, "Bu süt bebeğin birçok hastalıklara karşı korunmasını sağlıyor. Yararlı bakteriler bu sütte olgun süte göre çok daha fazla oluyor. Bebeğin yararlı bakterilerle bağırsağın kaplanmasını sağlıyor. Bu sayede alerji yapabilecek maddelerin emilimini engelliyor." şeklinde konuştu.

ZEKA SEVİYELERİ DAHA YÜKSEK OLUYOR
Anne sütü alan bebeklerin ortalama I.Q. puanlarının, anne sütü almayan bebeklere göre daha yüksek olduğunu ifade eden Dr. Ülkü Tıraş, şunları kaydetti: “Özellikle prematüre bebeklerde bu durum daha belirgin görülüyor. Nedeni tam olarak saptanamamakla birlikte uzun zincirli yağ asitlerinin etkisi olduğu düşünülüyor. Bu konuda çok sayıda çalışma mevcut olup en yeni çalışma Yeni Zelanda'da yapılmış. 1000 üzerinde birey üzerinde yapılan ve bu bireylerin 18 yıllık incelenmesinden oluşan çalışmada, anne sütüyle beslenmiş olanların hem zeka seviyeleri hem de öğrenim hayatındaki başarılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiş.”

ORGAN GELİŞİMİNDE OLUMLU ETKİSİ GÖZLEMLENMİŞ

Dr. Tıraş'a göre, anne sütünün içeriğindeki çeşitli büyüme faktörleri bebeğin bağırsak ve beyin gibi birçok organ gelişiminin daha iyi olmasını sağlıyor. Bu gelecekteki bebeğin hayatını etkileyen en önemli özelliklerinden birini oluşturuyor.

BÖBREKLERİ YORMUYOR

Kolostrumun bağırsak hareketlerini de hızlandırarak ilk dışkı çıkışını kolaylaştırdığını anımsatan Dr. Tıraş, anne sütünün mikroorganizmalara karşı daha yoğun koruma faktörü içerdiğini, ozmoloritesi daha düşük olduğu için böbrekleri de koruduğunu dile getirdi.

EMEN KIZ BEBEĞİN DE, EMZİREN ANNENİN DE

MEME KANSERİNE YAKALANMA RİSKİ AZALIYOR

Dr. Tıraş, bağışıklık sistemini güçlendiren, enfeksiyon hastalıklarından koruyan anne sütünün bir diğer mucizesinin ise; anne sütüyle beslenen kız çocuklarının ileride meme kanserine yakalanma risklerinin nispeten daha düşük olması olduğunu söyledi. Tıraş, aynı zamanda emziren annelerde de meme kanserine yakalanma oranı daha düşük olduğunu sözlerine ekledi.

BEBEK İÇİN PSİKOLOJİK DESTEK

Dr. Tıraş, "Anne sütü her an hazırdır ve zaman kaybetmeden bebeğin ihtiyacı olduğunda sunulabiliyor. Böylelikle bebeğin gereksinimi olduğu anda hazır olduğu için bebek daha az ağlıyor. Anne sütü ayrıca anneyi daha çok yanında bulan bebek için psikolojik destek ve bağlanmada da önemli role sahip. Ayrıca annenin hem kendisine hem de bebeğine daha fazla zaman ayırmasını sağlıyor." diye konuştu.

AĞIZ TEMİZLİĞİNDE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

Anne sütünün bir diğer yaşamsal öneminin ise bebeğin ağız sağlığı olduğunu belirten Dr. Ülkü Tıraş, "Bazı bebekler özel nedenlerle anne yanında olamayabiliyor. Bu durumlarda annenin sütü sağılarak bebeğe veriliyor. Özelikle yoğun bakım sürecinde olan prematüre bebek ağızdan beslenemese bile ağız temizliğinde anne sütünün kullanılmasının çok yararlı olduğu gözlemlenmiş." dedi.

BİRÇOK HASTALIK EMEN BEBEKTE DAHA AZ GÖRÜLÜYOR

Anne sütünün tamamına yakınının sindirildiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Tıraş, “Bu sayede anne sütü alan bebeklerde kabızlık, ishal ile kolik tarzında hazımsızlık nedeniyle oluşan karın ağrıları az görülüyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ayrıca diş eti hastalıkları, diyabet demir eksikliği anemisi, pişikle ilgili cilt hastalıkları çok daha az görülüyor." diye ekledi.

SÜT GELMEYECEK DİYE STRES YAPMAYIN

Doğumdan hemen sonraki dönemde anne sütü stresi, sütün gelmesini engelleyebiliyor. “Özellikle prematüre doğan bebeklerde anne sütü gecikebiliyor, bu beklenen bir durum.” diye konuşan Dr. Tıraş, “Bu durum sizde strese yol açmamalı. Bebek ne kadar küçük olursa olsun annesinin sütü geldiği zaman tolere edildiği gösterilmiş. Çünkü prematüre bebeği olan annenin sütü bebeğinin haftasına uygun olarak üretiliyor.” şeklinde konuştu.

Ntv