Ankara'da bomba yüklü araçtaki teröristler kendini patlattı

Ankara'da, Haymana yolu yakınları bombalı araçla eylem hazırlığındaki iki terörist, düzenlenen operasyonda polisin "teslim ol" çağrısı üzerine kendilerini patlattı.

Ankara'da, bombalı araçla eylem hazırlığındaki 2 terörist, polisin düzenlediği operasyonda ölü ele geçirildi. Haymana yolunun 9. kilometresindeki özel bir at çiftliğinde sıkıştırılan teröristler, polisin "teslim ol" çağrısı üzerine yakalanacaklarını anlayınca araçtaki bombayı patlatarak intihar etti.

ÜÇÜNCÜ ŞÜPHELİYİ TESPİT ETME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Ankara Valisi Ercan Topaca, olay yerinde bilgi aldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Topaca, operasyonun Diyarbakır'dan yapılan bir ihbar üzerine gerçekleştirildiğini belirterek, "Şahıslar aranıyordu. Bu bölgeden bir vatandaşın dün yaptığı şüpheli şahıslar gördüğü yönündeki ihbar üzerine dün akşam bölge üzerinde yoğunlaşıldı. Yapılan incelemede arkada gördüğünüz kulübede bazı şahıslar olduğu anlaşıldı. Sabaha karşı bu mahale gelinerek kendilerine teslim olmaları yönünde arkadaşlarımızın ikazları oldu. Olumlu cevap vermediler. Belli bir süre geçtikten sonra, daha biz müdahale etmeden kendilerini patlattılar." dedi.

Patlamanın ardından teröristlerden birinin kimliğine ulaşıldığını paylaşan Topaca, "Bingöl doğumlu Harun Aslan isimli bir şahsın kimliği mevcut. Tahrip olmamış şekilde nüfus cüzdanı elimizde. Diyarbakır'dan verilen isim de epey bir zamandır ortalıkta olmadığı, görülmediği yönünde bir ihbardı. Bir bayan olduğunu da düşünüyoruz ancak onun kimliği henüz tespit edilebilmiş değil. Arkadaşlarımızın şüphelendiği üçüncü bir kişiyi de tespit etmeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

200 KİLOGRAM AMONYUM NİTRAT BULUNDU

Ankara Valisi Topaca, patlatılan araçta yaklaşık 200 kilogram amonyum nitrat ve plastik patlayıcılar, ayrıca patlamamış vaziyette iki kalıp plastik patlayıcı da bulunduğunu kaydetti. Ölü olarak ele geçirilen teröristlerin hedeflerinin 10 Ekim saldırısını anma etkinlikleri olabileceğini dile getiren Topaca, "Bunların amacı neresiydi, nereyi patlatmak istiyorlardı, hangi eylemi yapmak istiyorlardı, o konuda çok kesin bir şey söylemek mümkün değil. Harun isimli şahıs otomobili son bir iki gün içinde satın almış. Kimlik sorgulama yapılınca plakasından, parası verilip satın alınmış. Muhtemelen otomobili de bu saldırıda kullanacaklardı." dedi.

TÜRK BAYRAĞIYLA KAMUFLE OLMAYA ÇALIŞMIŞLAR

Vali Topaca, teröristlerin araca Türk bayrağı astıklarına dikkat çekerek, teröristlerin kendilerini kamufle etmek, şüphe çekmemek, kimliklerinin ortaya çıkmaması için araca Türk bayrağı asarak hazırlıkları yaptıklarını düşündüklerini söyledi.

PLANLAMA ŞEKLİ PKK'YI İŞARET EDİYOR

Topaca, saldırıyı planlayanların henüz hangi örgütle bağlantısı olduğunun kesin bir şekilde belli olmadığı dile getirerek, "Ancak Harun Aslan'ın PKK bağlantısı bulunma ihtimali yüksek gibi görünüyor. Erkek şahsın kimliği belli, bayanın kimliği belli olmadığı için netleştiremiyoruz. Örgütler biliyorsunuz çok iç içe son dönemde. Kullanılan materyaller, yapım şekli, planlanma şekli itibarıyla biraz PKK'yı işaret ediyor. Ama ilerleyen saatlerde daha kesin bilgileri verebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

AA