Ankara Katliamı'nın yıldönümünde eylemciler ve polis arasında arbede yaşandı

102 kişinin hayatını kaybettiği Ankara katliamının yıl dönümünde yürüyüş yapmak isteyenler ile polis arasında arbede yaşandı.

Ankara Talatpaşa Bulvarı’ndan Ankara Garı’na doğru yürümek isteyen grup polis müdahalesiyle karşılaştı.

Ankara Garı’nın önünde geçtiğimiz yıl düzenlenen terör saldırısında yaşamını kaybedenler için anma yürüyüşü yapmak isteyen vatandaşlar ile polis karşı karşıya geldi. Saldırının yıl dönümünde Talatpaşa Bulvarı’ndan Ankara Garı’na doğru yürümek isteyen gruba polis müdahalede bulundu. Saldırının gerçekleştirildiği yere karanfil bırakmak isteyen gruba polis, alana sadece terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerinin alındığını söyledi.

Polisin uyarısını dinlemeyen ve yürüyüşe devam etmek isteyenler polise saldırdı. Buun üzerine polis de TOMA ve biber gazıyla müdahale etti.

Diğer taraftan, gruba yapılan müdahalenin sonrasında saldırının yapıldığı alana HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile HDP milletvekilleri geldi.

Vali de alana geldi, karanfil bıraktı

Milliyet’in haberine göre, Ankara Valisi Ercan Topaca ve beraberindeki çok sayıda kamu yöneticisi, Ankara Garı kavşağına gelerek, saldırının yapıldığı yere hayatını kaybedenlerin anısına karanfil bıraktı.

Alanda açıklamalarda bulunan Topaca,

“Geçen yıl yaşadığımızı acıyı bir kez daha üzüntüyle hatırlıyoruz. Burada kaybetmiş olduğumuz vatandaşlarımız ile dün aynı şekilde şehit verdiğimiz askerlerimiz ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu acıların bir an önce dinmesini temenni ediyoruz.

Gerek gar meydanında yaşanan saldırıyı gerekse de ülkemizin başka yerlerinde yaşanan terör eylemlerinin menşeine, saldırıyı yapanlara, yaptıranlara bakmaksızın lanetliyoruz. Çağımızın önemli sorunlarından biri terördür. Ülkemiz buna karşı mücadele veriyor. Devlet olarak her türlü tedbiri alarak bunun üstesinden geleceğiz.” dedi.

Vali Topaca, Ankara Garı önünde küçük grupların anma etkinliği yapabileceklerini, bunun dışındaki programlara güvenlik nedeniyle izin verilmeyeceğini bildirdi. Güvenlik gerekçesiyle bazı riskler olduğunu belirten Topaca,

"Tabii burada yaşanan acıyı vatandaşlarımız anmak isteyeceklerdir. Buna imkan sağlamak maksadıyla sembolik anlamda gerek şehit yakınlarının gerekse de bu anmayı yapmak isteyenlerin küçük gruplar halinde bir anma yapmasına izin verildi. Onun dışında herhangi bir program söz konusu değil.” şeklinde konuştu.
Milliyet